Nie Google, a konsorcjum z Microsoft i Apple kupi patenty Nortel Networks

Mimo wcześniejszych zapowiedzi to nie Google, a konsorcjum złożone z firm Apple, EMC, Ericsson, Microsoft, Research In Motion oraz Sony kupi wszystkie patenty należące do znajdującego się w stanie upadłości koncernu Nortel Networks. Wartość transakcji przekracza 4,5 mld USD.

Przedmiotem transakcji są wszystkie, pozostające w rękach koncernu Nortel patenty. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ponad 6 tys. patentów i złożonych zgłoszeń patentowych dotyczy m.in. technologii z zakresu telekomunikacji 4G, systemów infrastrukturalnych, mechanizmów bezprzewodowej transmisji danych, rozwiązań wykorzystywanych w aplikacjach internetowych oraz technologii półprzewodnikowych. Wiadomo również, że kanadyjski koncern Nortel Networks dysponuje m.in. patentami obejmującymi technologie związane z wyszukiwaniem danych, a także mechanizmy wykorzystywane w internetowych systemach reklamowych.

Najprawdopodobniej prawa patentowe pozostające w rękach firmy Nortel Networks podzieli między sobą sześć firm z branży IT. Szczegółowych warunków porozumienia do tej pory nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że udział firm Ericsson oraz Research In Motion wyniesie odpowiednio 340 mln USD oraz 770 mln USD. Łączna wartość transakcji przekracza 4,5 mld USD. Przedstawiciele kanadyjskiego koncernu nie ujawnili jakie inne firmy brały udział w postępowaniu przetargowym. Wartość zapowiadanej transakcji jest ponad pięciokrotnie wyższa od pierwotnej oferty złożonej przez władze koncernu Google. W kwietniu 2011 roku informowano o zawarciu wstępnego porozumienia w sprawie takiej transakcji. Przedstawiciele koncernu Google za ponad 6 tys. patentów i wniosków patentowych Nortel Networks oferowali ok. 900 mln USD. Zakup praw do patentów firmy Nortel miał pozwolić m.in. na zabezpieczenie interesów firmy Google w kontekście działań podejmowanych przez firmy wyspecjalizowane w skupowaniu patentów. Należące do kanadyjskiego koncernu technologie miały znaleźć zastosowanie m.in. w systemach operacyjnych Google Android oraz Chrome OS, a także w przeglądarce Google Chrome. Część technologii miała również zostać przekazana społeczności open source. Wiele wskazuje jednak na to, że mimo wcześniejszych porozumień zaoferowana przez kierownictwo Google kwota stała się punktem wyjścia do dalszych negocjacji.

Zobacz również:

  • Ta technika rozwiązuje problem ograniczonej wielkości okien kontekstowych obsługujących modele językowe LLM

Zapowiedziana transakcja musi jeszcze zyskać aprobatę stosownych sądów z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Zweryfikowany ma zostać m.in. jej wpływ na konkurencyjność branży IT. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w połowie lipca br. Warto dodać, że jeszcze dwa lata temu mówiło się, że firma Nortel po zakończeniu restrukturyzacji będzie specjalizować się w dzierżawie praw do opatentowanych technologii IT. Kanadyjski koncern znajduje się w stanie upadłości od stycznia 2009 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200