Niagara 2 - już jest

Sun ma nadzieję, że zaprezentowany dzisiaj oficjalnie nowy procesor UltraSparc T2 zyska uznanie w oczach użytkowników i będzie instalowany nie tylko w serwerach, ale również w urządzeniach sieciowych.

Układ UltraSparc T2 (znany pod nazwą kodową Niagara 2) zawiera osiem rdzeni i może obsługiwać 64 wątki obliczeniowe, czyli dwa razy więcej niż układ Niagara 1. Sun reklamuje układ Niagara 2 jako "serwer na scalaku", ponieważ wspiera on szereg istotnych opcji, takich jak np. Ethernet 10 Gb/s, PCI Express I/O czy układy zapewniające aplikacjom szybki dostęp do pamięci RAM.

Niagara 2 - już jest

Na zdjęciu powyżej widać szefa firmy Sun (Jonathan Schwartz), trzymającego płytkę krzemu z układami UltraSparc T2. Procesory Niagara wspierają technologię CMT (Chip MultiThreading), dzięki której układ może wykonywać wiele instrukcji jednocześnie. Sun chwali się, że chociaż Niagara 2 ma większą wydajność niż Niagara 1, to pobiera tyle samo mocy, czyli 2 waty na jeden rdzeń.

Firma na nadzieję, że układ Niagara 2 będzie - z racji wspieranych opcji, szczególnie sieciowych - instalowany nie tylko w serwerach, ale również w routerach, przełącznikach oraz urządzeniach telekomunikacyjnych. Sun ujawnił, iż prowadzi już rozmowy na ten temat z kilkoma dostawcami sprzętu sieciowego, nie ujawniając jednak żadnych szczegółów dotyczących tej kwestii.

Urządzenia oparte na układzie Niagara 2 mogą z powodzeniem wspierać takie aplikacje jak VoIP, IPTV (telewizja internetowa) czy Web 2.0.

Niagara 2 jest produkowana przy użyciu technologii 65 nm (w przypadku układu Niagara 1 jest to 90 nm). Mapa drogowa rozwoju procesorów CMT przewiduje, że w pierwszej połowie 2008 r. pojawi się układ Victoria Falls. Jest to zmodyfikowana wersja układu Niagara. Modyfikacje pozwalają instalować na płycie głównej komputera dwa układy Niagara, a nie tylko jeden jak w przypadku układów Niagara 1 i 2. W drugiej połowie 2008 r. światło dzienne ujrzy procesor Rock, który zawiera 16 rdzeni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200