Newton - nowy Jabłecznik?

Po wielu miesiącach niejasnych przecieków i spekulacji, Apple Computer uchylił rąbka tajemnicy otaczającej nową technologię, na której ma się opierać cała seria nowych produktów.

Po wielu miesiącach niejasnych przecieków i spekulacji, Apple Computer uchylił rąbka tajemnicy otaczającej nową technologię, na której ma się opierać cała seria nowych produktów.

Urządzenia klasy Newton będą należeć do nowej kategorii, zwanej Personal Digital Assistants (osobiste przybory cyfrowe). Mają to być podręczne urządzenia o niewielkich wymiarach, bardzo dużej mocy obliczeniowej i perfekcyjnym oprogramowaniu, wyspecjalizowanym do wykonywania skomplikowanych, lecz prostych w obsłudze zadań. Będą pełniły rolę inteligentnych notesów, kalkulatorów i przenośnego sprzętu komunikacyjnego. Pierwszym produktem z tej serii ma być mieszczący się w kieszeni notepad, inteligentnie interpretujący ręcznie wypisywane polecenia. Na przykład po wpisaniu (w dowolnym miejscu, bez potrzeby wypełniania określonych pól) "lunch Jane Tuesday" Newton założy, że "lunch" odbywa się w południe i zaproponuje godzinę dwunastą, Jane skojarzy z figurującą w spisie telefonów "Jane Green" i poprosi o potwierdzenie, że "Tuesday" jest wtorkiem chronologicznie najbliższym. Jeżeli Newton rzeczywiście spełni tego rodzaju założenia, to będzie to zupełnie nowa jakość w zakresie zarówno rozpoznawania pisma, jak i możliwości interpretacyjnych komputera. Po wyposażeniu w łącza komunikacyjne będzie można np. błyskawicznie wymienić wizytówki z posiadaczem podobnego urządzenia, albo przywołać przez satelitę kursy giełdowe, nie wspominając o typowych zadaniach jak nadanie czy przyjęcie faxu.

Komputery klasy Newton bazują na procesorze RISC typu ARM610 firmy Advanced RISC Machines. Będzie je też można wyposażyć w szereg kart rozszerzających możliwości operacyjne. Nowym elementem strategii Apple jest zamiar udzielania licencji innym producentom. Wiadomo już, że pierwszym licencjobiorcą będzie firma Sharp, której produkty pojawią się na rynku równolegle z pierwszymi Newtonami Apple, co nastąpi na początku roku 1993. W dalszej kolejce do kupna licencji Newtona ustawiły się już Motorola, Pacific Bell, Random House, SkyTel Corporation i Travelling Software.

* * *

Na niedawnej konferencji prasowej firma Apple zaprezentowała swój nowy produkt - lekki komputer przenośny o roboczej nazwie Newton. Może on pracować w sieci z komputerami osobistymi via wbudowany fax i modem lub z sąsiadującymi bezdrutowo - korzystając z połączenia, działającego w podczerwieni, o zasięgu ok. 2 m. Komputer ten będzie sprzedawany za ok. 700 USD. Jak obiecują przedstawiciele Apple następne modele Newtona będą wyposażone w system wykonujący polecenia wydawane przy użyciu głosu (voice recognition).

Zapowiedziano następne ukazanie się komputerów z wbudowanymi stacjami dysków CD-ROM. Ulepszone zostać też mają komputery typu Powerbook 140 i 170. Na pierwszy kwartał przyszłego roku zapowiedziano ukazanie się Powerbooka z kolorowym ekranem.

System operacyjny (Macintosh System 7.1) ma być wyposażony w kolejne znaki narodowe (w tym znaki Kandżi dla rynku japońskiego) - a także program graficzny QuickDraw rozszerzony o tworzenie nowych fontów typu True Type, posługiwanie się krzywymi Bezier, obrót i cieniowanie figur. Unowocześniona wersja Systemu 7.1 powinna zdaniem Apple gwarantować wydruk zawartości ekranu na drukarce. Wersja beta, przeznaczona do testowania systemu, powinna ukazać się w sierpniu br., w czasie wystawy MacWorld w Bostonie. Przewidywane rozpoczęcie sprzedaży - początek przyszłego roku.


TOP 200