New.net rejestruje nielegalne domeny

Amerykańska firma oferuje możliwość rejestrowania dziesięć nowych rodzajów domen internetowych, które nie zostały oficjalnie zatwierdzone. Organizacja ICANN utrzymuje, że działanie te są nielegalne.

Firma New.net, zajmująca się sprzedażą i rejestracją domen internetowych wysunęła propozycję korzystania z dziesięciu nowych sufiksów domen w Internecie. Należą do nich:.arts,.school,.church,.love,.golf,.auction

.agent, .llp,.llc oraz .scifi. Według przedstawicieli firmy nowe domeny mają dać prywatnym i korporacyjnym użytkownikom dużo więcej możliwości w wyborze indywidualnego adresu serwisu WWW wraz z jednoczesnym określeniem jego charakteru. Amerykańska firma poinformowała dodatkowo o podpisaniu umowy z jedym z usługodawców z Wielkiej Brytanii, który będzie oferować nowe domeny na rynku europejskim. Oferta New.net dostępna ma być już w tym tygodniu.

Zobacz również:

  • OVHcloud Engage – budowanie ekosystemu chmury oznacza wspólne korzyści

New.net skrytykowała działalność ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), organizacji kontrolującej i zarządzającej światowym systemem domen i adresów internetowych. Zdaniem firmy proces wprowadzania nowego rodzaju domen jest zbyt opieszały. Przedstawiciele New.net są zdania, iż każda firma i osoba prywatna ma prawo posiadać unikalną domenę a ich firma umożliwia jej rejestrację.

Przedstawiciele ICANN odnoszą się krytycznie do działań New.net i innych firm, które próbują przeforsować nowe sufiksy domen poza kontrolą i systemem organizacji. ICANN koordynuje i zarządza światowym systemem domen. W przypadku takim jak oferta New.net, organizacja ta może jedynie ostrzegać internautów przed ryzykiem, jakie wiąże się z wykupieniem adresu w domenie, która nie została jeszcze oficjalnie zatwierdzona. Przedstawiciele ICANN utrzymują jednocześnie, że działania New.net są nielegalne.

Kierownictwo New.net oświadczyło, że zamierza współpracować z ICANN i ubiegać się o zatwierdzenie propozycji nowych domen. W marcu 2000 r. New.net przedstawiła propozycję dwudziestu nowych domen: .shop, .mp3, .inc .kids,.sports, .family,.chat, .video,.club, .hola, .soc,.med,.law. Jak na razie żadna z tych propozycji nie została zaakceptowana przez ICANN. Pomimo tego New.net w dalszym ciągu oferuje usługi rejestrowania tych domen. Korzystanie z nowych domen wymaga od internauty instalacji niewielkiej aplikacji "tłumaczącej" adresy. Według przedstawicieli New.net, dostęp do witryn WWW zarejestrowanych w nowych domenach ma teoretycznie jedynie 44 mln internautów ale liczba ta wzrasta o 1 mln każdego tygodnia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200