Network Associates planuje otwarcie biura w Polsce

Obecnie sprzedaż odbywa się wyłącznie za pośrednictwem partnerów, których działanie koordynuje od 1999 r. biuro w Niemczech. NAI planuje także stworzenie w Polsce centrum kompetencyjnego dla partnerów.

Obecnie sprzedaż odbywa się wyłącznie za pośrednictwem partnerów, których działanie koordynuje od 1999 r. biuro w Niemczech. Firma zastanawia się więc nad otwarciem przedstawicielstwa w Polsce. Decyzja ma zapaść w połowie 2002 r.

Rynek dojrzewa

Polska jest najważniejszym rynkiem Network Associates w tej części Europy, kilkakrotnie większym niż Rosja. Oprócz NAI oferuje także na polskim rynku narzędzia szyfrujące PGP, narzędzia do analizy ruchu sieciowego Sniffer oraz oprogramowanie wspomagające pracę działu help desk. NAI oferuje też sprzętowo-programowe urządzenia służące do zabezpieczania łącz internetowych przed wirusami.

Zobacz również:

W 2001 r. obroty polskiego oddziału wyniosły ok. 5 mln USD (2 mln USD rok wcześniej). Większość przychodów firmy w Polsce (ok. 70%) przypada na produkty antywirusowe z rodziny McAfee Virus Scan. Pozostałe 30% pochodzi ze sprzedaży narzędzi do analizowania ruchu w sieci i oprogramowania szyfrującego PGP. Prognozy na 2002 r. zakładają ok. 50 procentowy wzrost sprzedaży.

Inwestycje i premiery

W 2002 r. Network Associates zamierza skupić się na „budowaniu wiedzy partnerów”. W tym celu NAI szuka firmy szkoleniowej, z którą stworzyłaby centrum kompetencyjne. Firma ma obecnie w Polsce trzech tzw. złotych partnerów (B3 System, K2.Net i Qumak-Sekom) i kilkunastu „zwykłych”. Firma planuje zwiększenie ich liczby. Dystrybutorami produktów Network Associates w Polsce są dwie SA i SA.

W tym roku na polskim rynku pojawi się kilka nowych produktów Network Associates. W połowie lutego br. premierę miała uproszczona wersja narzędzia do analizy protokołów Sniffer Investigator. Jego cena wynosi ok. 10 tys. USD. Wersja ta ma tylko jedno ograniczenie, nie pozwala na analizę ruchu w sieciach Gigabit Ethernet. W pierwszym kwartale 2002 r. ukaże się zlokalizowana wersja klienta systemu antywirusowego McAfee Active Virus Defense. Na drugą połowę tego roku firma zapowiada aktualizację serwerowego oprogramowania antywirusowego (wersja 7).