Network Access Control – czy to ma jeszcze sens?
-
- Patryk Królikowski,
- 14.10.2013
O systemach klasy Network Access Control mówiło się dużo i często kilka lat temu. W pewnym momencie NAC przestał być medialnym tematem. Niektórzy – jak chociażby Forrester – wieszczą, że technologia ta zaniknie (jako typowy NAC) w przeciągu kilku najbliższych lat. Z drugiej strony nie sposób nie zauważyć ponownego zainteresowania systemami klasy NAC. Dlaczego?

Network Access Control to proces wsparty technologią, który ma pomóc organizacjom chcącym rozwiązać problem braku kontroli nad urządzeniami podłączanymi do firmowej sieci. Szczególnie istotne jest to w środowiskach, w których do realizacji zadań zatrudniane są firmy zewnętrzne lub też model biznesowy wymaga angażowania w projekty zespołów pochodzących z wielu organizacji. Już w 2011 firma Aberdeen Group w wynikach swoich badań mówiła, że na 100 pracowników około 27 to kontraktorzy lub pracownicy czasowi. Z kolei 2 z 5 to pracownicy mobilni lub zdalni. Ale powodów, dla których NAC miał i ma rację bytu jest więcej.
Typowym wyzwaniem dla każdej organizacji jest to, że z pomieszczeń ogólnego dostępu czy sali konferencyjnych możliwe jest nawiązanie połączenia z siecią lokalną. Rzecz jasna, nie jest tak, że firmy w ogóle sobie z tym nie radzą. Niemniej jednak zapewnienie jednolitej kontroli nad dostępem do sieci, zwłaszcza w dużych organizacjach, nie jest rzeczą prostą, choćby przez lekko „zaśmiecone” listy dostępowe na przełącznikach, gniazdka, o których nikt nie pamięta itp. Ile razy „na szybko” podłącza się przewody w sali konferencyjnej, a potem nie pamięta się o powrocie do stanu wyjściowego? Do tego dochodzą urządzenia, które wpięte są do sieci – z drukarkami czy telefonami IP na czele.
• Kto podłącza się do mojej infrastruktury sieciowej?
• Jaki jest stan/poziom bezpieczeństwa końcówek, które takie połączenie nawiązują?
• Czy mam kontrolę nad tym, z jakimi zasobami będzie mogło zostać nawiązane połączenie?
• Czy będę w stanie wykryć naruszenie zasad dostępu?
• Czy będę mógł odciąć dostęp w przypadku wykrycia naruszenia?
Do gry włączył się także Microsoft ze swoją odmianą NAC-a, czyli NAP, choć daje się zauważyć, że przestał ją aktywnie promować. Ta wielostronna aktywność przyniosła z jednej strony wiele dobrego, bo pojawiły się ciekawe pomysły, z drugiej jednak spowodowała, że ostatecznie nie nastąpiła jednomyślność co do uniwersalnego standardu. Niektórzy producenci zupełnie się wyłamali i zaczęli przygotowywać własne propozycje implementacji. Było to jednym z powodów (oprócz trudności w implementacji, braku zgodnego sprzętu, dużego nakładu funduszy i pracy), dla których szał na NAC ostygł. Nie oznacza to jednak, że NAC umarł, a dostawcy porzucili ideę rozwijania tej technologii, o czym za chwilę.