Netscape skarży Microsoft

Netscape, obecnie dział AOL Time Warner, złożył w sądzie okręgowym dystryktu Columbia pozew przeciwko Microsoftowi, oskarżając go o stosowanie w latach 90. praktyk monopolistycznych, związanych z systemem operacyjnym Windows i przeglądarką Explorer.

Netscape Communications, obecnie dział internetowego i medialnego giganta AOL Time Warner, złożył w sądzie okręgowym dystryktu Columbia pozew przeciwko Microsoftowi, oskarżając wielkiego producenta oprogramowania o stosowanie w latach 90. praktyk monopolistycznych, związanych z systemem operacyjnym Windows i przeglądarką Explorer.

Jak głosi pozew: "postępowanie Microsoftu ograniczyło konkurencyjność i przyniosło szkody szczególnie producentowi przeglądarki Netscape Navigator". Pozew przejętej w 1999 r. przez AOL firmy Netscape dotyczy w zasadzie tych samych spraw, które były przedmiotem antymonopolowego procesu wytoczonego Microsoftowi przez władze federalne.

Zobacz również:

W zeszłym roku amerykański sąd apelacyjny uznał Microsoft winnym stosowania praktyk monopolistycznych. W rezultacie nastąpiła jednak ugoda między Microsoftem a Departamentem Sprawiedliwości i 9 prokuratorami stanowymi, a konsekwencje orzeczenia nie były zbyt dotkliwe dla giganta z Redmond. Sąd okręgowy dystryktu Columbia i 9 innych prokuratorów stanowych odmówiło jednak zawarcia umowy i zakończenia sprawy przeciwko Microsoftowi. Obecny pozew, złożony przez tak potężny koncern jak AOL Time Warner, może nadać sprawie zupełnie nowy bieg.


TOP 200