Netscape 6

Po blisko trzech latach drobnych usprawnień pojawiła się finalna wersja przeglądarki Netscape 6.0.

Po blisko trzech latach drobnych usprawnień pojawiła się finalna wersja przeglądarki Netscape 6.0.

Przeglądarka jest kompilacją usługi „Instant Messaging” AOL i programu o nazwie Gecko, który wykonuje szybki rendering tekstu i grafiki stron webowych. Netscape zaniechała używania markowej nazwy „Communicator” i „przeskoczyła” wydanie 5, argumentując, że zakres udoskonaleń zasługuje na pominięcie sekwencyjnego numerowania.

Jest to pierwsza duża przeglądarka, która pojawiła się od czasu przejęcia firmy i jej technologii przez AOL (na początku 1999 r.). Netscape 6.0 jest próbą powrotu firmy na rynek przeglądarek - obecnie 86 proc. użytkowników Weba używa Microsoft Internet Explorer, a jedynie 12,5 proc. przeglądarki Netscape, która jeszcze parę lat temu dominowała na rynku.

Netscape 6.0 zbliżyła się funkcjonalnie do Internet Explorer 5.5, zawiera też inne ulepszenia – na przykład ścisłe powiązanie z bardzo popularnym własnym ośrodkiem webowym Netscape.com. Finalne wydanie jest też uwieńczeniem wysiłków tysięcy projektantów webowych, którym udostępniono kod źródłowy przeglądarki do wspomagania projektowania w ramach programu open-source Mozilla. Netscape zaprosiła tych projektantów do usprawniania kodu, obiecując w zamian komercjalizację najlepszych usprawnień.

Wśród istotnych ulepszeń należy wymienić:

 mały rozmiar (8,5 MB bez Javy)

 technika Gecko do szybkiego renderingu stron

 obsługa poczty z wieloma kontami

 integracja z AOL Instant Messenger

 zarządzanie hasłami i cookie.

Przeglądarkę można już ściągnąć ze strony webowej Netscape. Należy jednak zachować ostrożność i nie wyrzucać dotychczasowej przeglądarki IE lub Communicatora. Nowa przeglądarka może mieć kłopoty z wyświetlaniem stron optymalizowanych pod IE lub wcześniejszych wersji przeglądarki Netscape. Netscape 6.0 jest dostępna na platformy Windows, Macintosh i Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200