Netia chce tanio zbudować sieć

Wiadomo już jak Netia chce sfinansować budowę swojej przyszłej sieci UMTS. Według doniesień PAP, prezes Netii Wojciech Mądalski potwierdził, że koszty budowy mają ponieść dostawcy infrastruktury.

Już w maju po ogłoszeniu wyników przetargu na częstotliwości UMTS, Netia zapowiadała, że projekt budowy sieci opiera się na finansowym udziale dostawców sprzętu telekomunikacyjnego. Negocjacje jakie operator prowadzi z potencjalnymi partnerami obejmują dwa rozwiązania - pełne finansowanie budowy sieci przez dostawcę, który staje się udziałowcem konsorcjum lub wariant zwany "pay as you grow" - umożliwiający sukcesywny zakup udostępnionej infrastruktury w miarę wzrostu operatora.

Jak producenci zapatruja się na pomysł Netii? Zapytaliśmy o to jednego z czołowych dostawców sprzętu. "Znamy wymagania Netii i obecnie je analizujemy. Rozważamy możliwość finansowania budowy infrastruktury, natomiast nie przewidujemy zaangażowania w konsorcjum tworzące nowego operatora. Nie konkurujemy i nie zamierzamy konkurować w naszymi obecnymi i przyszłymi klientami" - mówi Kuba Pancewicz, dyrektor zarządzający Nokia Poland.

Zobacz również:

  • Usługi ICT dla firm i instytucji napędzają biznes Grupy Netia

Przypomnijmy, że Netia chce przeznaczyć na inwestycje w UMTS nie więcej niż 400 mln zł, a sam zakup licencji będzie kosztował spółkę 345 mln zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200