Netia: backup jako usługa w polskiej chmurze

Po wdrożeniu rozwiązania firmy Commvault, Netia wprowadziła chmurową usługę BaaS.

Netia wdrożyła oprogramowanie Commvault umożliwiające firmie wprowadzenie do oferty zaawansowanych usług backupu świadczonych w chmurowym modelu BaaS (Backup as a Service). Jest to ważny element wprowadzonej przez Netię pod koniec 2015 roku usługi IaaS (Infrastructure as a Service). Obecnie Netia ma już kilkunastu klientów korzystających z jej usług chmurowych, jak mówi Cezary Chałupa, członek zarządy Netia S.A.

Poszukiwania dostawcy oprogramowania umożliwiającego Netii świadczenie usługi BaaS rozpoczęły się na początku 2015 roku. Firma rozpisała konkurs na realizację projektu kompleksowej platformy chmurowej oraz wdrożenia oprogramowania do zarządzania systemami backupu i odtwarzania danych w modelu usługowym. W jego efekcie wybrano rozwiązanie Commvault jako „system najbardziej kompleksowy, zapewniający największą funkcjonalność i gotowość do rozwoju świadczonych przez operatora usług”.

Zobacz również:

  • Dlaczego kopia zapasowa telefonu to coś, o czym nie warto zapominać
  • Efektywny marketing napędzany przez AI

Usługi chmurowe mają przyszłość

Można oczekiwać, że popyt na usługi chmurowe będzie w Polsce szybko rósł, mówi Ryszard Regucki, Channel Director East Europe w Commvault powołując się na raport IDC prognozujący, że w 2019 roku będzie to 10% wartości rynku IT w naszym kraju.

Potwierdzają to doświadczenia Netii, której usługowe centrum danych, uruchomione w 2015 roku zostało już wypełnione w 100% i obecnie przygotowywana jest jego rozbudowa.

Netia jest alternatywnym, niezależnym operatorem telekomunikacyjnym. Ale biznes telekomunikacyjny się zmienia. Przychody związane z klasycznymi, głosowymi usługami telekomunikacyjnymi systematycznie się kurczą. Stąd decyzje Netii dotyczące inwestycji w usługowe centrum danych i rozwój różnego typu usług świadczonych w chmurze.

Pod koniec 2015 roku w ofercie pojawiła się usługa Netia Compute umożliwiająca firmom przeniesienie systemu IT lub jego części do centrum Netii. Jest to usługa kompleksowa w skład w której wchodzi zarządzanie systemem IT oraz backup danych.

Przyszłość biznesu firmy, Cezary Chałupa członek zarządu Netia S.A., wiąże z rozwojem „sprzedaży kompetencji” dotyczących planowania, projektowania i migracji wewnętrznych systemów IT do chmury oferowanej przez Netię.

Plany te są realizowane przy wykorzystaniu modelu partnerskiego. Netia zawarła umowy o współpracy z kilkoma polskimi firmami świadczącymi usługi w oparciu o własne centra danych, a także z takimi firmami jak Microsoft, Dell-EMC oraz Commvault. W tym ostatnim przypadku umowa umożliwiła wprowadzenie do oferty usług BaaS (Backup as a Service). W jej ramach tworzone mogą być kopie zapasowe systemów operacyjnych, aplikacji, baz danych oraz maszyn wirtualnych. Panel administracyjny umożliwia samodzielne zarządzanie i konfigurowanie podstawowych parametrów backupu przez użytkownika.

Commvault: specjalista w ochronie danych

Commvault od lat specjalizuje się w opracowywaniu rozwiązań klasy korporacyjnej do ochrony danych i zarządzania informacjami, które mogą funkcjonować również w chmurze.

Netia: backup jako usługa w polskiej chmurze

Najważniejsi dostawcy rozwiązań do backupu i odtwarzania danych, według ocen analityków Gartnera. Źródło: Gartner.

Jak mówi Al G. Bunte, Commvault COO, ważnym kierunkiem rozwoju firmy jest obecnie wprowadzanie rozwiązań wertykalnych przeznaczonych dla różnych branż. W szczególności dotyczy to organizacji związanych z opieką zdrowotną. Tu Commvault widzi szczególnie duże możliwości popularyzacji swoich rozwiązań, bo mogą zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych o zróżnicowanych formatach.

Al G. Bunte podkreśla pozycję Commvault w segmencie rozwiązań do zarządzania danymi zaprezentowaną w najnowszym raporcie Magic Quadrant Gartnera, gdzie firma od kilku lat jest pozycjonowana jako lider. W tym roku, w ocenie analityków Gartnera, Commvault zwiększył dystans dzielący go od innych producentów takich jak IBM, EMC, Veritas i Veem, zwraca uwagę Al G. Bunte.

Commvault rozwija są działalność w Polsce od blisko 3 lat. Obecnie firma ma ok. 250 klientów, którzy wykorzystują jej platformę do zarządzania danymi lub niektóre jej elementy, mówi Agnieszka Maj-Sadowska, wiceprezes Commvault East Europe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200