Netcom zwiększa inwestycje w Polsce do 60 mln USD

Należąca do szwedzkiego koncernu firma Tele2 Polska najpóźniej w przyszłym miesiącu uruchomi usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu. Obecnie są one dostępne jedynie w Warszawie.

Należąca do szwedzkiego koncernu Netcom AG firma Tele2 Polska najpóźniej w grudniu br. uruchomi usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu. Natomiast w I kwartale 2001 r. zaoferuje je w Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu i okręgu katowickim. Teraz są one dostępne jedynie w Warszawie. Firma proponuje także usługi Voice over IP (VoIP).

Do końca 2001 r. Tele2 zamierza zająć znaczącą pozycję na polskim rynku dostawców Internetu, a po deregulacji rynku wejść również na rynek tradycyjnych usług telekomunikacyjnych. W ciągu 3 lat Tele2 przeznaczy na rozwój działalności w Polsce 50 mln USD. Dotychczas zainwestowała 10 mln USD.

<B>Dostęp dla mas</B>

Tele2 Polska koncentruje się przede wszystkim na rynku małych i średnich firm. "Jest to największy i najszybciej rosnący segment rynku. Chcemy na nim konkurować przede wszystkim ceną" - mówi Fredrik Nilsson, dyrektor zarządzający Tele2 Polska. Firma ma już 750 klientów. W przyszłym roku przygotuje produkt, który ma łączyć bezprzewodowy dostęp do Internetu i VoIP. Pozwoli to na prowadzenie rozmów telefonicznych z pominięciem tradycyjnych łączy.

W ciągu roku Tele2 zaoferuje bezprzewodowy dostęp do Internetu także klientom indywidualnym. "Prowadzimy na terenie Finlandii i Szwecji próby z nowymi technologiami, które pozwolą nam znacznie ograniczyć koszty. Nasza oferta ma szansę wzbudzić zainteresowanie klientów indywidualnych, tylko wówczas jeśli będzie naprawdę tania" - mówi Fredrik Nilsson.

<B>Wirtualnie i w ruchu</B>

Tele2 zamierza także świadczyć usługi telefonii komórkowej, jako tzw. virtual mobile operator. Polega to na "kupowaniu minut" od operatorów. Firma sprzedaje jednak własne telefony i karty SIM. "Nie chcemy budować sieci, a raczej wykorzystywać infrastrukturę działających w danym kraju operatorów" - wyjaśnia Fredrik Nilsson. Obecnie szwedzka firma świadczy tego typu usługi w kilku krajach europejskich. Wprowadzenie ich w Polsce jest jednak uzależnione od porozumienia z operatorami.

Kolejną nowością na polskim rynku mają być usługi określane jako Mobile Internet. Dzięki nim - po podłączeniu niewielkiego urządzenia do notebooka czy komputera naręcznego - można być stale podłączonym do Internetu. Wymogiem jest jedynie poruszanie się w obrębie zasięgu stacji bazowych Tele2.

<B>Pudełka do gadania</B>

Niedawno Tele2 wprowadziła na polski rynek urządzenie o nazwie Gadatek. Pozwala ono na prowadzanie tańszych rozmów międzymiastowych, międzynarodowych i z abonentami telefonów komórkowych. Gadatka podłącza się do dowolnego telefonu stacjonarnego z funkcją wybierania tonowego. Po wybraniu numeru urządzenie łączy się z serwerem Tele2, identyfikuje rozmówcę i kieruje połączenie przez łącza komputerowe jako transmisję danych. Płatności za rozmowy regulowane są z wykorzystaniem kart typu pre-paid. Według przedstawicieli Tele2, udało się już sprzedać ok. 3 tys. tych urządzeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200