NetWare pracuje z rywalami

W ciągu najbliższych trzech miesięcy Novell Inc. spełni żądania swoich klientów i zaprezentuje oprogramowanie, które umożliwi prostą integrację sieci NetWare 4.1 z sieciami Windows NT produkcji firmy Microsoft.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy Novell Inc. spełni żądania swoich klientów i zaprezentuje oprogramowanie, które umożliwi prostą integrację sieci NetWare 4.1 z sieciami Windows NT produkcji firmy Microsoft.

Michael Simpson, product manager w firmie Novell, poinformował CW, że Novell wprowadzi trzy bezpłatne komponenty oferujące nowe możliwości w łączeniu obu sieciowych systemów operacyjnych.

Według analityków rynkowych decyzja Novella jest jak najbardziej słuszna. "Wielu klientów pracuje w heterogenicznym środowisku sieciowym korzystając zarówno z rozwiązań Novella jak i Microsoftu" - mówi Bob Sakakeeny z firmy Aberdeen Group zajmującej się badaniami rynku.

Jak dotąd Novell zdecydowanie opóźniał się w stosunku do Microsoftu z dostarczaniem narzędzi ułatwiających łączenie sieci NetWare z Windows NT Server, Workstation oraz Windows 95.

Klient ma zawsze rację

"Novell doszedł do wniosku, że nie warto toczyć bezwzględnej wojny z Microsoftem i nadeszła już pora by dać klientom to, czego chcą - bezbolesnej współpracy obu rodzajów sieci" - podsumowuje Sakakeeny.

W skład nowego oprogramowania Novella, które przechodzi obecnie testy w kilku dużych sklepach w Stanach Zjednoczonych, wejdą następujące komponenty:

* narzędzie umożliwiające przeniesienie kont użytkowników z serwera Windows NT, sieci LAN Manager oraz OS/2 LAN Servera firmy IBM na serwer NetWare.

* Moduł NLM o nazwie Server Message Block, który umożliwi integrację serwerów NetWare z OS/2 LAN Serverem, LAN Managerem lub serwerem Windows NT bez konieczności instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania po stronie klienckiej.

* Narzędzie do integracji serwera aplikacji Windows NT ze środowiskiem NetWare, co pozwoli użytkownikom sieci uruchamiać aplikacje znajdujące się zarówno na jednym, jak i drugim serwerze.

"Istnieje także druga strona medalu. Możliwe jest, że użytkownicy po otrzymaniu od Novella nowego oprogramowania wprowadzą do swoich sieci NetWare serwery Windows NT" - mówi Sakakeeny. "Pozwoli im to łatwo migrować na Windows NT i ewentualnie pozbyć się sieci NetWare bez żadnych konsekwencji".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200