NetWare na rozdrożu

Za każdym razem, kiedy Novell wykonuje kolejny krok w kierunku Linuksa, pojawiają się spekulacje, że firma zamierza całkowicie zrezygnować z NetWare. Ostatnie posunięcia Novella wzmacniają wątpliwości, co do przyszłości klasycznego sieciowego systemu operacyjnego tej firmy.

Novell konsekwentnie wspiera Linuxa. Podczas LinuxWorld firma ogłosiła szereg inicjatyw związanych z Liniksem, obejmujących włączenie GropupWise do platformy Linuksa, nabycie firmy Ximian – dostawcy oprogramowania desktopowego oraz podpisanie umowy z SuSE Linux AG.

Na dniach pojawić się ma najnowsza wersja NetWare 6.5, a przedstawiciele firmy zapewniają, że prace nad kolejną wersją tego systemu trwają.

Zobacz również:

  • Menadżer haseł - jaki program warto wybrać i na co zwrócić uwagę
  • Ta linuksowa dystrybucja została uznana za „cyfrowe dobro publiczne”
  • Jest kolejna wersja jądra systemu Linux

Jednak takie stanowisko nie ukróci prawdopodobnie spekulacji na temat sztandarowego produktu firmy, którego udział w rynku spadał gwałtownie w ostatnich latach wraz z całą kondycją finansową Novella. W przypadku rychłego spełnienia tych przepowiedni opcje dla użytkowników są jednoznaczne: pozostać przy systemie operacyjnym, który może nie być wspierany dostatecznie w przyszłości; czekać i patrzeć, czy obietnice firmy przeniesienia usług NetWare do Linuksa zmaterializują się; czy też migrować z wszystkimi usługami na platformę Windows.

Według dobrze poinformowanych źródeł, już wiosną tego roku zarząd Novella był wyraźnie podzielony w kwestii decyzji: czy utrzymać prace projektowe nad jądrem NetWare z jednoczesnym migrowaniem usług do Linuksa, czy też ogłosić harmonogram wygaszania prac nad dominującym swego czasu systemem operacyjnym.

Anonimowi pracownicy Novella twierdzą, że firma jest prawie gotowa do ogłoszenia końca NetWare. Koncepcja równoległych prac projektowych przegrała, choć pojawiają się głosy, że Novell wyda jeszcze jedną wersję systemu po NetWare 6.5.

“Ucieczka” Novella w stronę Linuksa przejawia się m.in. przejęciem firmy Ximian, dołączeniem GroupWise do platformy Linux czy podpisaniem umowy z SuSE Linux , zgodnie z którą użytkownicy usług Novell Nterprise Linux Services, pracujących na platformie SuSe Linux, będą mogli także korzystać ze wsparcia Novella dla samej platformy linuksxowej.

Przy okazji podpisania umowy z SuSE Novell ogłosił także, iż w ramach dywersyfikacji usług sieciowych na rożnych platformach systemowych, system usług katalogowych - eDirectory - będzie obsługiwał Red Hat Enterprise Linux AS oraz SuSe Linux Enterprise Server 8. Dodanie tych platform do już obsługiwanych NetWare, Windows NT/2000, Solaris i AIX oznacza, ze eDirectory są usługami katalogowymi działającymi na większości platform systemowych dostępnych na rynku.

Z kolei Novell GroupWise for Linux, który pojawi się na rynku w I połowie 2004 roku, obejmuje usługi serwera i klienta GroupWise, działające całkowicie pod kontrolą Linuksa. Obecnie aplikacja klienta GroupWise Cross-Platform Client, oparta na Javie, znajduje się w fazie testów beta, zaś komponent serwerowy wejdzie w tę fazę pod koniec września br. Według założeń, GroupWise będzie obsługiwać także, przeznaczonego do współpracy z nim, klienta Ximian Evolution.

Szereg produktów Novella już pracuje na platformie Linuks, w tym eDirectory, ZENworks, iFolder i oprogramowanie buforujące Volera Excelerator. Niedawno firma oświadczyła, że oprogramowanie Nterprise Linux Services, oferujące użytkownikowi usługi plików, druku, messagingu i zarządzania, pracujące na dystrybucjach Red Hat i SuSE – będzie dostępne pod koniec roku. Także NetWare 6.5 zawiera obsługę serwera webowego Apache, bazy danych open source MySQL i język skryptów webowych PHP.

Z drugiej jednak strony Novell nadal uzyskuje ze sprzedaży licencji NetWare około 30 % swoich przychodów i nie jest pewne, czy potencjalne przychody w przypadku Linuksa będą porównywalne. Red Hat, dominujący na rynku dystrybucji Linuksa, określa swoje całkowite przychody na około 25 procent tego, co Novell uzyskał w ubiegłym roku z samej sprzedaży NetWare.

Problemem dla Novella jest jednak fakt, iż topniejący udział NetWare w rynku obniża jego atrakcyjność dla projektantów aplikacji. Najszybciej rozwijającym się systemem operacyjnym na rynku jest Linux. Według IDC na przestrzeni końca roku 2001 i czwartego kwartału 2002, wzrost ten wyniósł 41 procent. NetWare opanował prawie 40 procent rynku sieciowych systemów operacyjnych na początku lat dziewięćdziesiątych, ale dzisiaj jest to tylko 10 procent. I chociaż liczba 4 milionów zainstalowanych serwerów NetWare, obsługujących około 90 milionów użytkowników, wydaje się być argumentem “za”, to jednak projektanci wydają się być obojętni na te liczby.

Perspektywa odwrócenia tego trendu przez Novella jest raczej niepewna. Niemniej można spotkać się i z taki poglądem, że nowe inicjatywy Novella , takie jak Nterprise Linux Service wzbudzają szersze zainteresowanie, co stwarza możliwość iż staną się platformą aplikacji serwerowych.

Wiecej informacji o ofercie firmy dla systemów Linux znaleźć można pod adresemhttp://www.novell.com/linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200