NetWare na rozdrożu

Za każdym razem, kiedy Novell wykonuje kolejny krok w kierunku Linuksa, pojawiają się spekulacje, że firma zamierza całkowicie zrezygnować z NetWare. Ostatnie posunięcia Novella wzmacniają wątpliwości co do przyszłości klasycznego sieciowego systemu operacyjnego tej firmy.

Za każdym razem, kiedy Novell wykonuje kolejny krok w kierunku Linuksa, pojawiają się spekulacje, że firma zamierza całkowicie zrezygnować z NetWare. Ostatnie posunięcia Novella wzmacniają wątpliwości co do przyszłości klasycznego sieciowego systemu operacyjnego tej firmy.

Novell konsekwentnie wspiera Linuksa. Podczas LinuxWorld firma ogłosiła liczne inicjatywy związane z Linuksem, obejmujące włączenie GroupWise do platformy Linuksa, nabycie firmy Ximian - dostawcy oprogramowania desktopowego - oraz podpisanie umowy z SuSE Linux AG. Najnowsza wersja NetWare 6.5 ukazała się w sierpniu, a przedstawiciele firmy zapewniają, że prace nad kolejną wersją tego systemu trwają.

Jednak takie stanowisko nie ukróci prawdopodobnie spekulacji na temat sztandarowego produktu firmy, którego udział w rynku spadał gwałtownie w ostatnich latach wraz z całą kondycją finansową Novella. W przypadku rychłego spełnienia tych przepowiedni opcje dla użytkowników są następujące: pozostać przy systemie operacyjnym, który może nie być wspierany dostatecznie w przyszłości; czekać i patrzeć, czy obietnice firmy przeniesienia usług NetWare do Linuksa zmaterializują się czy też migrować wszystkimi usługami na platformę Windows.

Według dobrze poinformowanych źródeł, już wiosną br. zarząd Novella był wyraźnie podzielony w kwestii decyzji: czy utrzymać prace projektowe nad jądrem NetWare z jednoczesnym migrowaniem usług do Linuksa, czy też ogłosić harmonogram wygaszania prac nad dominującym swego czasu systemem operacyjnym.

Anonimowi pracownicy Novella twierdzą, że firma jest prawie gotowa do ogłoszenia końca NetWare. Koncepcja równoległych prac projektowych przegrała, choć pojawiają się głosy, że Novell wyda jeszcze jedną wersję systemu po NetWare 6.5.

"Ucieczka" Novella w stronę Linuksa przejawia się m.in. przejęciem firmy Ximian, dołączeniem GroupWise do platformy Linux czy podpisaniem umowy z SuSE Linux, zgodnie z którą użytkownicy usług Novell Nterprise Linux Services, pracujących na platformie SuSe Linux, będą mogli także korzystać ze wsparcia Novella dla samej platformy linuksowej.

Przy okazji podpisania umowy z SuSE Novell ogłosił także, iż w ramach dywersyfikacji usług sieciowych na różnych platformach systemowych system usług katalogowych - eDirectory - będzie obsługiwał Red Hat Enterprise Linux AS oraz SuSe Linux Enterprise Server 8. Dodanie tych platform do już obsługiwanych NetWare, Windows NT/2000, Solaris i AIX oznacza, ze eDirectory są usługami katalogowymi działającymi na większości platform systemowych dostępnych na rynku.

Z kolei Novell GroupWise for Linux, który pojawi się na rynku w I połowie 2004 r., obejmuje usługi serwera i klienta GroupWise, działające całkowicie pod kontrolą Linuksa. Obecnie aplikacja klienta GroupWise Cross-Platform Client, oparta na Javie, znajduje się w fazie testów beta, zaś komponent serwerowy wejdzie w tę fazę pod koniec września br. Według założeń GroupWise będzie obsługiwać także, przeznaczonego do współpracy z nim, klienta Ximian Evolution.

Wiele produktów Novella już pracuje na platformie Linux, w tym eDirectory, ZENworks, iFolder i oprogramowanie buforujące Volera Excelerator. Niedawno firma oświadczyła, że oprogramowanie Nterprise Linux Services - oferujące użytkownikowi usługi plików, druku, messagingu i zarządzania, pracujące na dystrybucjach Red Hat i SuSE - będzie dostępne pod koniec roku. Także NetWare 6.5 zawiera obsługę serwera webowego Apache, bazy danych open source MySQL i język skryptów webowych PHP.

Z drugiej jednak strony Novell nadal uzyskuje ze sprzedaży licencji NetWare około 30% swoich przychodów i nie jest pewne, czy potencjalne przychody w przypadku Linuksa będą porównywalne. Red Hat, dominujący na rynku dystrybucji Linuksa, określa swoje całkowite przychody na około 25% tego, co Novell uzyskał w ubiegłym roku tylko ze sprzedaży NetWare.

Problemem dla Novella pozostaje jednak fakt, iż topniejący udział NetWare w rynku obniża jego atrakcyjność dla projektantów aplikacji. Najszybciej rozwijającym się systemem operacyjnym na rynku jest Linux. Według IDC od końca roku 2001 do IV kw. 2002 r. wzrost ten wyniósł 41%. NetWare opanował prawie 40% rynku sieciowych systemów operacyjnych na początku lat 90., ale dzisiaj jest to tylko 10%! I chociaż liczba 4 mln zainstalowanych serwerów NetWare, obsługujących około 90 mln użytkowników, wydaje się argumentem "za", to perspektywa odwrócenia tego trendu przez Novella jest raczej niepewna. Niemniej można spotkać się i z takim poglądem, że nowe inicjatywy Novella, takie jak Nterprise Linux Service, wzbudzają zainteresowanie, może więc staną się platformą aplikacji serwerowych.

Przygody z platformą

Nowa strategia Novella to m.in. usługi NetWare na platformie Linux. Usługi te tradycyjnie pracują na platformie systemu operacyjnego NetWare, ale już nieraz były podejmowane próby udostępniania ich na innych platformach.

Po koniec lat osiemdziesiątych Novell wprowadził tzw. Portable NetWare, znany także jako Platform Independent NetWare. Był to zestaw większości typowych usług NetWare przystosowanych do pracy na minikomputerach i platformach Unix, oparty na wydaniu NetWare 386 (początkowa nazwa NetWare 3.0).

Platformy, na których miały być udostępnione te usługi, pochodziły z firm: Data General, Digital, HP, IBM (s/360, AIX) i Sun. Żaden z produktów nie doczekał się wydania 1.1. Jedynie wersja dla Data General uzyskała większe wsparcie ze strony producenta platformy i użytkowników. Kilka instalacji tej wersji funkcjonowało do połowy lat dziewięćdziesiątych. Generalnie jednak Platform Independent NetWare okazał się rynkowym niewypałem.

W roku 1996 idea Portable NetWare została nieomal wskrzeszona, gdy Novell zaczął nagłaśniać koncepcję usług NetWare na platformach Unix, Windows NT i OS/2. Wersja NT praktycznie nie ujrzała światła dziennego, a wersję Unix wykonano jedynie na pojedynczą platformę (UnixWare - system, który został przejęty w tym czasie przez Novella). Jedynie wersja dla OS/2 czymś się odznaczyła, głównie ze względu na fakt, iż na tej platformie CPU, RAM i urządzenia mogły być rozdzielane na jednej maszynie na części: serwerową i kliencką. Była jednak używana do celów demonstracyjnych, a w realnym świecie się nie przyjęła.

Kilka lat temu Novell podpisał porozumienie z IBM i Apple o opracowaniu wersji NetWare, która mogłaby działać na procesorze PowerPC, projektowanym w IBM. Apple przygotował Macintosh OS dla PowerPC, Novell natomiast nigdy nie dostarczył swojej wersji.

Pierwsze próby połączenia NetWare z różnymi platformami są jeszcze wcześniejsze. Początkowo NetWare był projektowany do pracy na bardzo specyficznej platformie sprzętowej - Motorola 68000. Gdy pojawił się pierwszy pecet IBM, projektanci NetWare (który wtedy nazywał się Sharenet) pospieszyli kupić nowy model. Spodobała się im architektura Intel x86, zaczęli więc przeprogramowywać system do pracy na nowej platformie i tak narodził się NetWare. Było to więc pierwsze, w pełni pomyślne przeniesienie na inną platformę.

Jest zbyt wcześnie, aby przesądzać, czy ruch w kierunku jądra Linuksa jako platformy usług NetWare będzie powtórzeniem sukcesu, jaki odniósł projekt Sharenet przeniesiony na platformę Intela, czy też będzie przypominał doświadczenia z implementacją Portable NetWare. Czas pokaże, ale pozostało go już niewiele. Planowane na jesień Service for Linux Novella mają być całkowicie skompletowane i dobrze "odpluskwione". Mają też być dostępne dla prawie wszystkich dystrybucji Linuksa i wspierane przez ich dystrybutorów. Gdy Novell za pomocą Portable NetWare próbował budować mosty do innych systemów operacyjnych zawsze miał możliwość odwrotu, gdy nowy produkt nie sprawdził się na rynku. Teraz wydaje się jednak, że firma spaliła za sobą mosty i może nie mieć już dokąd wrócić.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200