NetWare i Windows NT walczą o prymat

Novell Corp., w najbliższym czasie, czeka poważna próba sił z Microsoft Corp. o zdobycie dominującej pozycji na rynku sieciowych systemów operacyjnych.

Novell Corp., w najbliższym czasie, czeka poważna próba sił z Microsoft Corp. o zdobycie dominującej pozycji na rynku sieciowych systemów operacyjnych.

Sieciowy system operacyjny NetWare królował na tym rynku niepodzielnie przez ostatnie lata, ale po pojawieniu się systemu Windows NT, oraz zapowiadanych już przez Microsoft kolejnych wersji tego systemu (Cairo, Chicago), zmuszony jest coraz agresywniej walczyć o utrzymanie pozycji lidera. Obserwatorzy tego rynku twierdzą, że system Windows NT długo jeszcze nie zagrozi pozycji systemu NetWare.

Dzieje się tak zapewne z dwóch powodów. Po pierwsze, wielu administratorów sieci traktuje Windows NT jako system do instalowania na serwerach. Drugim powodem niechęci użytkowników do Systemu NT jest fakt, że Microsoft nie poradził sobie do tej pory z pakietem LAN Manager. Wielu użytkowników sądziło, że LAN Manager zastąpi system NetWare. Nie stało się tak jednak i, w opinii wielu użytkowników, fakt ten świadczy o tym, że Microsoft nie jest dostatecznie doświadczonym producentem systemów sieciowych.

W rywalizacji NetWare i Windows NT wygra ten system, który oferować będzie dużą ilość wysokiej jakości usług sieciowych i będzie miał wbudowany efektywnie pracujący pakiet zarządzania sieciami.

W dziedzinie usług sieciowych Novell zdobył przewagę, wprowadzając system NetWare 4.x z rozbudowanymi usługami Obiektowej Bazy Danych (NDS - NetWare Directory Services). Z kolei Microsoft zapowiada wprowadzenie na rynek nowego systemu Hermes, który ma mieć wbudowane doskonałe mechanizmy zarządzania siecią. Novell pracuje bardzo intensywnie nad systemem NetWare Distributed Management Services, ale prace są jeszcze w stadium początkowym. Microsoft obiecuje, że zorientowany obiektowo sieciowy system operacyjny Cairo będzie produktem dużo lepszym, niż system NDS. Ale NDS już istnieje, a Cairo dopiero powstaje.

Tak więc wydaje się, że w dziedzinie usług świadczonych przez sieci zdecydowanie prowadzi Novell, ale w dziedzinie zarządzania sieciami prym wiedzie Microsoft.


TOP 200