NetWare czeka na zmienników

Novell pracuje nad następnymi wersjami popularnego sieciowego systemu operacyjnego.

Novell pracuje nad następnymi wersjami popularnego sieciowego systemu operacyjnego.

Na deskach kreślarskich inżynierów Novella znajdują się trzy kolejne edycje NetWare: Nakoma (będzie się nazywać NetWare 6.1), Hayden (wersja dla serwerów typu blade, wyposażona w nowe jądro nazwane Modesto) oraz w pełni nowa Uinta, przeznaczona do pracy na serwerach 32- i 64-bitowych.

Dla usług Web

Nakoma - już jako NetWare 6.1 - powinna trafić na rynek w lutym 2003 r. Jak twierdzi Novell, NetWare 6.1 będzie "kompletną platformą do uruchamiania usług Web". Integralną częścią systemu staną się: oprogramowanie serwera Apache 2.0, motor bazy danych MySQL, środowisko do uruchamiania aplikacji J2EE: J2SE-JVM 1.4 i serwer aplikacyjny JBOSS/Tomcat. System ma obsługiwać najważniejsze standardy związane z udostępnianiem usług Web: SOAP, UDDI i WSDL.

Duży nacisk Novell kładzie na łatwość instalacji serwerów NetWare 6.1 zoptymalizowanych do udostępniania określonych funkcji - jako standardowy serwer NetWare oraz jako serwery: iFolder lub iPrint, ZENworks, portalowy lub też aplikacyjny J2EE.

Z punktu widzenia systemu plików najważniejszą nowością Nakomy będzie obsługa wyłącznie wolumenów dyskowych NSS (Novell Storage System). Ma też zostać zwiększona wydajność pracy protokołów plikowych: CIFS stosowanego w Windows, AFP wykorzystywanego przez komputery Apple oraz unixowego xNFS. Nakoma będzie obsługiwać AFP w wersji 3, a także "natywnie" - Unicode w przypadku CIFS.

Przeglądarka do wszystkiego

Nakoma ma być przedłużeniem trendu zapoczątkowanego przez Novella wraz z wprowadzeniem NetWare 6. System nie wymaga instalacji klienta sieciowego NetWare. Z jednej strony funkcje zarządzania stacjami roboczymi oraz pracującym na nich oprogramowaniem są realizowane z użyciem pakietu ZENworks zintegrowanego z usługami katalogowymi eDirectory 4 (znany pod roboczą nazwą Prometheus). Z drugiej, serwery NetWare udostępniają klientom sieciowym odpowiednie protokoły dostępu (np. CIFS w Windows). Użytkownicy sieci Novella mają dostęp do wszystkich zasobów za pośrednictwem przeglądarki działającej na dowolnych urządzeniach, nie tylko na tradycyjnych komputerach.

Przeglądarka będzie także podstawowym narzędziem administratora. System, obok tak znanych usług, jak iFolder i iPrint, przeznaczonych dla użytkowników, zostanie wyposażony w interfejs iManager, umożliwiający administratorowi monitorowanie pracy serwerów i indywidualne bądź grupowe zarządzanie nimi.

Jądro dla cienkich serwerów

Kolejnym systemem udostępnionym przez Novella będzie Hayden - specjalna wersja NetWare, przeznaczona do pracy na serwerach typu blade i zoptymalizowana pod kątem usług Web. Z funkcjonalnego punktu widzenia system nie będzie znacząco różnił się od Nakomy. Podstawowa różnica polega na zastosowaniu nowego jądra - Modesto, co spowoduje, że po raz pierwszy od powstania NetWare nie trzeba będzie stosować ładowalnych modułów NLM.

Potencjał Modesto w pełni zostanie wykorzystany dopiero w następcy NetWare 6.1, czyli systemie znanym pod roboczą nazwą Uinta (będzie to prawdopodobnie NetWare 7).

Nanojądro Modesto

Wraz z Uintą zostanie wprowadzona zmiana w konstrukcji systemu Novella. U podstawy znajduje się tzw. nanojądro (Modesto Nano Kernel) - ograniczone do minimum jądro systemu, które będzie pełnić rolę warstwy pośredniczącej między sprzętem a działającym w wyższej warstwie systemem operacyjnym. Nanojądro stanowi główny kontroler przerwań dla systemu, na niskim poziomie będzie zarządzać pamięcią, a także oferować usługi bootowania i obsługę rejestrów.

Powyżej nanojądra są uruchamiane prawdziwe maszyny wirtualne (nazywane Personality Kernel), oferujące funkcjonalność jądra systemowego. Novell zapowiada, że wprowadzi na rynek jednocześnie trzy maszyny: NetWare, Java i Unix/Linux. Ponadto firma udostępni narzędzia umożliwiające tworzenie własnych, specjalizowanych maszyn wirtualnych, przeznaczonych do uruchamiania pod kontrolą nanojądra.

Uinta, wyposażona w technologię Modesto, umożliwi równoległe uruchamianie na jednym serwerze wielu maszyn wirtualnych, z których każda będzie korzystać z jednego lub z większej liczby procesorów. Każda z nich może być niezależnie włączana, wyłączana i restartowana. System zostanie również wzbogacony w mechanizmy samoczynnego naprawiania usterek i autokonfiguracji.

System Uinta będzie mógł pracować na komputerach 32- i 64-bitowych. Novell zapewnia, że w obu przypadkach maszyna wirtualna NetWare, korzystająca z nanojądra Modesto, udostępni takie same interfejsy programistyczne. Oznacza to, że programiści nie będą musieli dokonywać przeróbek w obecnie stosowanych aplikacjach, by przenieść je na platformę 64-bitową. Według Novella, wystarczy rekompilacja kodu źródłowego.

Kalendarium premier Novella
  • Falcon - eDirectory 8.7; sierpień 2002 r.

  • Prometheus - ZENworks for Desktops 4; sierpień 2002 r.

  • Hawthorn - kolejna wersja Groupwise; listopad 2002 r.

  • Nakoma, czyli NetWare 6.1; luty 2003 r. (oparty na tym systemie Small Business Suite 6.1 ma trafić na rynek miesiąc później)

  • Hawk - eDirectory 8.8; wrzesień 2003 r.

  • Hayden - pierwszy NetWare oparty na jądrze Modesto, przeznaczony dla serwerów blade; 2004 r.

  • Uinta - prawdopodobnie NetWare 7 (32- i 64-bitowy); 2004 r.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200