NetWare 6 obsłuży serwery wieloprocesorowe

Novell zamierza wprowadzić na rynek swój pierwszy system operacyjny, który bez problemów ma wykorzystywać wszystkie procesory zainstalowane w serwerze.

Novell nie odniósł jak dotąd zbyt dużych sukcesów na polu oprogramowania, które potrafi wykorzystać całą moc obliczeniową oferowaną przez serwery wieloprocesorowe. System operacyjny NetWare 4 obsługuje co prawda komputery oparte na architekturze wieloprocesorowej, ale jak twierdzą użytkownicy, rozwiązanie to nie zawsze pracuje poprawnie. I tu dobra wiadomość dla zwolenników sieci NetWare: Novell zamierza wprowadzić na rynek swój pierwszy system operacyjny, który bez problemów ma wykorzystywać wszystkie procesory zainstalowane w serwerze. Mowa o systemie NetWare 6 (robocza nazwa „Six Pack”), który będzie można instalować na komputerach SMP (Symmetrical Multiprocessor Processing – symetryczne przetwarzanie wieloprocesorowe).

NetWare 6 może wykorzystać moc obliczeniową wszystkich 32 procesorów zainstalowanych w serwerze (jest to maksymalna liczba układów CPU, którą będzie mogło obsługiwać to oprogramowanie) i świadczy takie usługi sieciowe jak usługi drukowania, obsługa plików, usługi Novell Storage Services (obsługa pamięci masowych o bardzo dużej pojemności), usługi katalogowe Novell Directory Services 8.5. Novell wbudował oczywiście w system NetWare 6 swoją wirtualną maszynę Java (Novell Java Virtual Machine). Jeśli już mówimy o architekturze SMP, to trzeba tu od razu wspomnieć o klastrach, które będą się teraz mogły składać z 32 serwerów. NetWare 6 obsługuje też protokół IPv6, co przekłada się automatycznie na większą wydajność aplikacji wykorzystujących tę wersję protokołu IP.

Użytkownicy sieci NetWare czekali na tę wiadomość od ponad dwóch lat. Już wkrótce nic nie będzie stać na przeszkodzie, aby administratorzy takich sieci zwiększali wydajność serwerów, instalując w nich po prostu dodatkowe procesory lub kupując serwery wyposażone w więcej niż jeden procesor. A z tym nie ma żadnych problemów, ponieważ większość serwerów produkowanych obecnie przez firmy Dell czy Compaq dysponuje od razu co najmniej dwoma, jeśli nie czterema procesorami.

A wszystkich, którzy nie mogą się już doczekać tego momentu, informujemy, że system operacyjny NetWare 6 znajduje się w fazie wewnętrznych testów beta i pojawi się na rynku w pierwszej połowie 2001 r. Proszę zatem uzbroić się w cierpliwość, to kwestia tylko kilku miesięcy.

W sprzedaży znajdą się trzy konfiguracje systemu NetWare 6, co zaspokoi potrzeby zarówno dużych centrów obliczeniowych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Każda wersja będzie zawierała NDS eDirectoryTM, usługi katalogowe, które umożliwiają zarządzanie danymi identyfikacyjnymi i zasobami systemu informatycznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200