NetWare 4.1 kontra Windows NT Server 3.5

Spróbujmy odrzucić przechwałki producentów i przyjrzyjmy się na spokojnie wadom oraz zaletom dwóch systemów operacyjnych: NetWare 4.1 (Novell Inc.) i Windows NT Server 3.5 (Microsoft Corp.).

Spróbujmy odrzucić przechwałki producentów i przyjrzyjmy się na spokojnie wadom oraz zaletom dwóch systemów operacyjnych: NetWare 4.1 (Novell Inc.) i Windows NT Server 3.5 (Microsoft Corp.).

W opinii wielu użytkowników NetWare 4.1 jest właściwie serwerem komunikacyjnym, wyposażonym w nowoczesny moduł kompresji danych na dyskach, oferującym rozbudowany system usług katalogowych. Jest to system spełniający dobrze swoje zadania w środowisku zakładowych sieci komputerowych. Jego wadą jest to, że zastosowane w nim rozwiązania nie predysponują go do pełnienia roli serwera aplikacji.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z Windows NT Server 3.5, który jest doskonałym 32-bitowym serwerem aplikacji, wyposażonym w przejrzysty system domen, który bardzo ułatwia zarządzanie zasobami sieci. System ten można instalować na komputerach różnych platform sprzętowych, w tym tych wyposażonych w procesory Pentium i Alpha.

Dwie różne techniki

NT Server 3.5 ma wbudowane dodatkowo opcje, takie jak: możliwość obsługi protokołu komunikacyjnego TCP/IP (dostęp do sieci Internet), zarządzanie dostępem do aplikacji sieciowych czy obsługa systemu rozpowszechniania komunikatów. Co prawda Novell oferuje podobne rozwiązania, ale są one sprzedawane jako dodatkowe wyposażenie systemu NetWare 4.1, podczas gdy Microsoft włączył te moduły do podstawowej wersji systemu NT Server 3.5.

Windows NT Server 3.5 i NetWare 4.1 można porównać do dwóch stron tej samej monety, które różnią się między sobą zasadniczo. NT Server może więc być serwerem aplikacji (lub w mniejszym stopniu serwerem komunikacyjnym), ale w żadnym wypadku nie nadaje się do instalowania w zakładowych sieciach komputerowych. Powód - słabo rozbudowany system usług katalogowych. Odwrotnie ma się sprawa z systemem NetWare 4.1. Jest to doskonały serwer komunikacyjny, który nie sprawdza się jako serwer aplikacji (z wyjątkiem może systemów do zarządzania bazami danych, a to za sprawą dostępnych na rynku, specjalizowanych modułów NLM).

Użytkownicy wybierają często Windows NT Server 3.5, ponieważ jest to system skalowalny, który wspiera przetwarzanie danych w trybie wieloprocesorowym i jest doskonałym serwerem aplikacji. Dla tych firm, które eksploatują już bazy danych systemu SQL Server, wybór Windows NT Server jest sprawą oczywistą.

Wielkie firmy wybierają NetWare 4.1

Te przedsiębiorstwa, których biura czy oddziały zlokalizowane są w odległych miejscach i dla których sprawna współpraca i wymiana informacji między poszczególnymi sieciami LAN jest sprawą najważniejszą, wybierają z reguły system NetWare 4.1. To co jest dla tych firm najcenniejsze w tym systemie, to doskonale pracujące usługi Obiektowej Bazy Danych (NDS - NetWare Directory Services). To właśnie NDS powoduje, że klienci wybierają do zarządzania zakładowymi czy korporacyjnymi sieciami NetWare 4.1, a Windows NT Server 3.5 instalują w małych, oddziałowych sieciach. Można więc powiedzieć, że im większa firma, tym łatwiejszy wybór - NetWare 4.1.

I chociaż system NDS pozwala znacznie skuteczniej zarządzać zasobami sieci niż wbudowany w Windows NT Server system domen, to zdarzają się też tacy użytkownicy, którzy wolą system Windows NT. Przyczyna jest prozaiczna. Twierdzą oni, że zarządzanie systemem domen jest dużo łatwiejsze niż budowanie i modyfikownie drzewa NDS, co wymaga doskonałej znajomości budowy Obiektowej Bazy Danych, składającej się z różnego rodzaju wzajemnie powiązanych ze sobą obiektów typu pojemnik i liść.

Są też tacy użytkownicy, którzy wbrew temu, że Windows NT Server cieszy się opinią doskonałego serwera aplikacji, wolą uruchamiać programy pod systemem NetWare 4.1. W ich opinii praca pod tym systemem jest po prostu bezpieczniejsza. Bowiem w razie awarii serwera Windows NT dostęp do aplikacji jest niemożliwy. Inaczej jest w sieciach NetWare, w których baza danych jest powielana i ma swoje odpowiedniki (repliki) na innych serwerach.

Wydaje się zatem, że trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, zanim jeden ze wspomnianych powyżej systemów zdobędzie na rynku wyraźną przewagę. Sądzić można, że zwycięzcą w tej rywalizacji będzie raczej NetWare 4.1. Równie dobrze może też być odwrotnie.

Jedno jest pewne - z rywalizacji obu firm mogą cieszyć się tylko klienci. Zarówno Microsoft, jak i Novell obniżyły ostatnio znacznie ceny na systemy Windows NT Server 3.5 i NetWare 4.1 (25-35%). I tak na rynku amerykańskim za oprogramowanie stacji roboczej systemu Windows NT 3.5 klient płaci obecnie 40 USD, a za oprogramowanie serwera tego systemu 699 USD. Wersja dla 10 stanowisk kosztuje 1050 USD, za 100 stanowisk - 3350 USD, a za 500 - 13519 USD.

Za system NetWare 4.1 w wersji dla pięciu stanowisk użytkownik płaci 1095 USD, za 10 stanowisk 2495 USD, za 100 stanowisk 6995 USD, a za 500 - 24995 USD.


TOP 200