NetWare 4.1 Contra NT Server 3.5

Część klienta

Program dostępu (inaczej klient lub program klienta) powinien ułatwiać dostęp do informacji przedsiębiorstwa wszystkim użytkownikom podłączonym do sieci, niezależnie od ich stanowiska pracy. Ale niedopuszczalna jest zmiana programu klienta przy przejściu z jednego serwera na inny. Bitwa między sieciowymi systemami operacyjnymi toczy się więc na terenie "stacja klienta".

- Strategia Microsoftu dotycząca sieci polega na oferowaniu każdemu stanowisku pracy dostępu do każdego serwera, niezależnie od systemu operacyjnego na stacji klienta. Integracja Windows NT Server 3.5 w systemie informatycznym przedsiębiorstwa jest optymalna dzięki akceptacji ze strony niemal wszystkich istniejących stacji roboczych: MS-DOS, Windows for Workgroups, OS/2, Windows NT, Mac OS... i oczywiście wszystkich aplikacji 16- lub 32-bitowych.

Współdziałanie ze środowiskiem NetWare jest szczególnie uprzywilejowane. Jest ono realizowane dzięki zespołowi usług łączenia z siecią. Windows NT Server dostarcza protokół SPX/IPX, działający za pośrednictwem protokołu transportowego kompatybilnego z NWLink. Ten z kolei tworzy kanał komunikacyjny z serwerami lub ze stacjami klient NetWare, które korzystają z aplikacji klient/serwer działających na serwerze Windows NT Server. W drugą stronę, brama dla NetWare na serwerze Windows NT zapewnia użytkownikom sieci Microsoftu dostęp do zasobów plikowych i wydruków serwerów NetWare 2.x, 3.x, 4.x (w tym ostatnim przypadku jedynie przez emulację binderów). Wreszcie, dodatkowa obsługa plików i wydruków FPNW (File and Print for NetWare) umożliwia stacjom klienta NetWare dostęp do zasobów serwera Windows NT Server. Jest on wówczas traktowany przez stacje klienta NetWare jako serwer NetWare 3.12.

- Z systemem NetWare otrzymuje się standardowo programy klienta NetWare dla DOS, Windows, Unix, Macintosh i OS/2. Realizują one wydajny dostęp oparty na modułach wirtualnych (Virtual Loadable Module - VLM) dla Windows, kompletny dostęp dla klientów NetWare na Macintosh i optymalną obsługę NDS dla reszty klientów. W stacji klienta można korzystać z protokołu IP lub IPX. Każdy program klienta wykorzystuje wszystkie możliwości środowiska. Dzięki NDS, użytkownicy mogą z łatwością uzyskać dostęp do informacji składowanych na serwerach sieci rozległej czy scentralizowanej. Pod koniec roku zapowiadany jest 32-bitowy klient NDS, podobnie jak przeglądarka Internetu o nazwie Ferret.

Protokoły routingu i komunikacji

Windows NT Server zawiera standardowo bardzo obszerną gamę protokołów. Akceptuje nawet protokoły firmowe Novella (SPX/IPX). I w przeciwieństwie do Novella, również standardowo jest dostarczany zdalny dostęp przez WAN. Za to NetWare dysponuje funkcją routera, której nie ma Microsoft, zalecający korzystanie z oddzielnego produktu.

- Wersja NetWare 4.x jest dostarczana wraz z protokołami IPX, Appletalk i IP, z racji obecnej tendencji do wyboru TCP/IP dla realizacji sieci szkieletowej WAN oraz IPX w sieciach lokalnych. Novell właśnie zapowiedział nową wersję 2.1 IP. NetWare/IP 2.1 oferuje całkowitą integrację z katalogiem NDS przy centralnym zarządzaniu z serwera. NetWare/IP 2.1 jest dostarczany bezpłatnie wszystkim posiadaczom NetWare 4.x. W dodatku, wieloprotokołowy router jest włączony do NetWare 4.1. Funkcja ta jest wykonywana w trzech standardach: IPX/SPX, TCP/IP i Appletalk. Upraszcza to uruchomianie i zarządzanie siecią niezależnie od jej rozmiarów. Nie jest więc konieczne odwoływanie się do rozwiązań sprzętowych. W dodatku można tę funkcję rozbudować za pomocą wieloprotokołowego routera Novella (Multiprotocol Router), aby akceptowała rozległe sieci z opcjami podłączania się na odległość. Novell oferuje także protokół NLSP (NetWare Link Services Protocol), który poprawia wydajność IPX w sieciach rozległych.

- Microsoft natomiast postawił od wielu lat na protokół TCP/IP i włącza go pod nazwą Newlink na tej samej zasadzie co Netbeui, Appletalk, DLC (Data Link Control), a nawet IPX/SPX. Windows NT Server może więc z natury współpracować ze środowiskami LAN Manager, NetWare, Unix, Macintosh i SNA.

Lepsza obsługa połączeń, a dokładnie TCP/IP, jest jedną z cech charakteryzujących Windows NT 3.5 w porównaniu do poprzedniej wersji NT Server 3.1. Aby zwiększyć wydajność, protokoły TCP/IP i IPX/SPX zostały w całości napisane od nowa. Dodano do nich usługę automatycznego adresowania dla TCP/IP o nazwie Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP). Ulepszono również obsługę zdalnego dostępu (RAS). Dostarczany standardowo z Windows NT, RAS akceptuje obecnie 256 sesji (64 w NT 3.1). Oprócz Netbeui, RAS akceptuje teraz protokoły TCP/IP oraz IPX, co czyni z niego serwer zdalnego dostępu nawet dla sieci NetWare! Szkoda jednak, że aby zaopatrzyć całą sieć w wejścia WAN, bez konieczności kupowania modemu dla każdego stanowiska, niezbędne jest skorzystanie z oferty takich firm jak Spartacom (program SAPS). Zdaniem Microsoftu, problem znajdzie rozwiązanie w "Cairo" (następcy Windows NT) przez integrację tego typu produktu w sieciowym systemie operacyjnym.

Ceny

Nawet jeśli ceny obydwu produktów są zbliżone, nie należy z tego wyciągać pochopnych wniosków. Całkowita różna polityka taryfowa firm wymaga wnikliwej analizy przez podjęciem decyzji o zakupie.

- NetWare 4.1 jest dostarczany na CD-ROM w wersji wielojęzykowej (niestety brak języka polskiego). Na tym nośniku znajdują się także wersje SMP i SFT III, ale wymagają zakupu specjalnej licencji pozwalającej na wykonanie instalacji. Wersja SMP dostępna jest dla 4, 8 i więcej procesorów.

- Microsoft, od listopada 1994 r., wprowadził nową politykę cenową w stosunku do swych produktów sieciowych. Zaczęło się od tego, że oddzielnie sprzedawane są licencje dla serwera a oddzielnie dla stacji klienta. Każdy serwer pozwala na nieograniczoną liczbę połączeń klientów. Każdy klient pozwala na dostęp do dowolnego z serwerów.

Konieczny jest jednak zakup oddzielnej licencji dla każdego serwera w sieci oraz po jednej licencji dla każdej stacji klienta. Jednakże Microsoft zamierza wkrótce zmodyfikować swą politykę cenową, warto więc pytać.


TOP 200