NetSprint w ASP

System wyszukiwawczy, opracowany przez warszawską spółkę XOR Internet, będzie dostępny w modelu ASP. Wyszukiwarka uzupełni ofertę eCenter SA.

Krakowski eCenter będzie udostępniać w modelu ASP, opracowaną przez XOR Internet, wyszukiwarkę Net.Sprint. Jak zapewniają obie firmy, oferta będzie dostępna również dla mniejszych serwisów internetowych, przyjęto bowiem system opłat za liczbę obsługiwanych zapytań.

XOR Internet rozwija Net.Sprint już od dwóch lat. Wyszukiwarka oparta jest m.in. na rozwiązaniach zastosowanych w systemie Google. Według twórców Net.Sprint, jego głównym atutem jest określanie wartości strony na podstawie analizy odnośników prowadzących do niej z innych adresów internetowych. Na tej podstawie określa się kolejność podawania wyników wyszukiwania. System przypisuje odnośnikom konkretne wagi w zależności od popularności serwisów, z których pochodzą. Net.Sprint zapewnia również, że nie sprzedaje miejsca w wynikach wyszukiwania, co jest dosyć popularną praktyką wśród firm zarządzających systemami wyszukiwawczymi.

Opracowane przez XOR Internet rozwiązanie jako pierwsza wprowadziła Hoga.pl. Portal Arena.pl będzie natomiast pierwszym serwisem, który zdecydował się na korzystanie z Net.Sprint w systemie ASP. Według twórców przedsięwzięcia, przeniesienie obsługi NetSprint do ośrodka eCenter ogranicza kosztu utrzymania systemu wyszukiwawczego nawet o 50%.


TOP 200