NetPC Expo zamiast PC Expo?

Na nowojorskich targach PC Expo komputery NetPC zaprezentowali wszyscy wiodący producenci.

Na nowojorskich targach PC Expo komputery NetPC zaprezentowali wszyscy wiodący producenci.

Intel i Microsoft zaprosiły do prezentacji komputerów NetPC na czerwcowych targach PC Expo w Nowym Jorku wszystkich liczących się producentów komputerów PC. Wśród firm demonstrujących systemy klasy NetPC na stoisku Intela znalazły się m.in. Compaq, IBM, Hewlett-Packard i Gateway 2000.

Przedstawiciele Intela podkreślają przede wszystkim takie cechy prezentowanych komputerów NetPC, jak łatwość zarządzania i wydajność. Pierwsze modele tego sprzętu będą wyposażane w procesory Pentium 133 MHz lub 166 MHz, ale - jak zapowiadają specjaliści - należy oczekiwać, że kolejne będą zawierały nowsze wersje układów wprowadzanych przez Intela. Można się spodziewać, że pod koniec roku pojawią się NetPC z Pentium II.

IBM zamierza wprowadzić na rynek trzy modele komputerów NetPC (popularny, średniej klasy i profesjonalny), które przypominają PC 300GL. Model popularny będzie wyposażony w Pentium 133 MHz, interfejs szeregowy USB (Universal Serial Bus) i takie opcje, jak Wake on LAN i LANClient Control Manager. Zapowiadana cena komputera ma wynosić 1000 - 1200 USD. Jego sprzedaż zapowiadana jest na październik br.

W ramach eksperymentu, z komputerów IBM NetPC korzystają już niektóre amerykańskie uniwersytety. Urządzenia są montowane pod blatem biurka, a rodzaj ładowanego oprogramowania zależy od pory dnia oraz tego, który student korzysta z komputera.

Również na jesieni ma pojawić się komputer NetPC Hewlett-Packarda. Będzie on najpierw wyposażony w Pentium 133 MHz, a następnie 166 MHz i zgodny ze specyfikacją DMI (Desktop Management Interface). Komputer ma być sprzedawany wraz z oprogramowaniem do zarządzania komputerem - HP TopTools.

Compaq podejmie wkrótce produkcję komputera NetPC wyposażonego w Pentium 133 MHz. Ma on być wprowadzony na rynek w III kw. 1997 r.

Prawdopodobnie pierwszą firmą, która wprowadzi na rynek komputery NetPC, będzie Gateway 2000. Poinformowała ona ostatnio, że zamierza wejść na rynek systemów korporacyjnych, oferując nową linię komputerów E Series specjalnie przeznaczonych dla przedsiębiorstw. W skład E Series wejdą też modele NetPC w cenie ok. 1100 USD, które będą dostępne już w sierpniu br.

Microsoft zaprezentował w swoim stoisku pakiet ZAK (Zero Administration Kit), który przechodzi obecnie fazę testów beta. „ZAK pozwala administratorowi systemu konfigurować środowisko pracy na podstawie profilu konkretnych użytkowników" - powiedział Phil Holden z Microsoftu. - „Program ułatwia odmienne konfigurowanie stanowisk pracowników działu sprzedaży oraz komputerów w dziale finansowym". Administrator decyduje też, jakie aplikacje użytkownik może uruchamiać na komputerze i gdzie zapisywać generowane wyniki. ZAK ma się pojawić na rynku w połowie br. w wersji dla Windows NT 4.0. Po niej dostępna będzie wersja dla Windows 95. Microsoft zapowiada, że oba produkty będą udostępniane bezpłatnie na firmowym serwerze WWW.

Analitycy rynku przewidują, że komputery NetPC znajdą szerokie zastosowanie w przedsiębiorstwach. „NetPC jest urządzeniem, które będzie standardem komputera PC na rynku użytkowników korporacyjnych ze względu na względnie niski koszt zakupu i eksploatacji" - twierdzi Rob Enderle z firmy konsultingowej Giga Information Group. - „Jeśli ktoś zarządza dużą liczbą komputerów PC, to chciałby dysponować sprzętem, który można uruchomić natychmiast po włączeniu do sieci. Gdy coś jest nie w porządku, to odłącza się niesprawne urządzenie i zamienia na nowy NetPC".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200