NetApp prezentuje FAS8080EX - nową macierz zoptymalizowaną pod kątem dysków SSD

NetApp był jedną z pierwszych firm, która wprowadziła do oferty pamięć masową zawierającą wyłącznie układy NAND/flash (chodzi o zaprezentowaną w pierwszym kwartale 2013 r. pamięci masową all-flash noszącą nazwę EF540). Kilka dni temu firma zaprezentował kolejne urządzenie tego typu (w którym można również instalować mieszankę dysków – HD i SSD), nadając mu nazwę FAS8080EX.

Warto przypomnieć, że w lutym br. NetApp zaprezentował macierz dyskową noszącą nazwę FAS8000 (wspierającą hybrydowe rozwiązania SAN, NAS oraz wirtualizację), przeznaczoną na potrzeby skalowalnych środowisk pamięci masowej opartych na klastrowym systemie Data ONTAP. Obecnie firma zmodyfikowała ten system (wyposażając go w szybkie intelowskie procesory Ivy Bridge i zwiększając znacznie pojemność pamięci systemowe), tak aby można w nim instalować wyłącznie dyski SSD. Po zmodyfikowaniu macierzy NetApp nadał jej nazwę 8080EX.

NetApp 8080EX zastępuje macierz 6290 i jak podaje producent, jest od niej szybsza o 75% (może wykonywać 4 mln operacji I/O w ciągu jednej sekundy). Urządzenie można wyposażyć w 16 gigabitowych portów Fibre Channel lub w 10 gigabitowych portów Ethernet.

Zobacz również:

Węzeł pamięci zawierające wyłącznie dyski SSD jest w stanie przechowywać do 4,6 PB danych (w konfiguracji NAS). Jeśli użytkownik zainstaluje w nim mieszankę dysków (HD i SSD) jej pojemność może wzrosnąć nawet do 70 PB (raw capacity; pojemność przed sformatowaniem).


TOP 200