NetApp deduplikuje dane

Do grona producentów oprogramowania umożliwiającego analizę powtarzających się danych i ich eliminację z pamięci masowych dołącza Network Appliance.

Do grona producentów oprogramowania umożliwiającego analizę powtarzających się danych i ich eliminację z pamięci masowych dołącza Network Appliance.

Network Appliance zaprezentowała pierwsze rozwiązanie do deduplikacji danych zapisywanych w korporacyjnych systemach pamięci masowej. Nowe oprogramowanie narzędziowe NetApp A-SIS (Advanced Single Instance Storage) współpracuje tylko z pamięciami NetApp NearStore R200 i systemami FAS. Jest to jednak premiera długo oczekiwana przez użytkowników pamięci masowych tej firmy, którzy dotąd mogli korzystać jedynie z tego typu rozwiązań oferowanych przez innych producentów, co nie zawsze było rozwiązaniem optymalnym.

Według informacji prezentowanych przez pierwszych użytkowników testujących wersję beta NetApp A-SIS, umożliwia ono uzyskanie nawet do 37% zmniejszenia zapotrzebowania na pojemność pamięci (test dotyczył 100 GB danych zawierających mieszankę plików w formatach Excel, Word, JPEG i wideo). Jednocześnie nie zaobserwowali oni widocznego zmniejszenia wydajności pamięci masowych i szybkości dostępu do danych. Przedstawiciele Network Appliance nieco ostrożniej twierdzą, że w typowych zastosowaniach A-SIS zapewni co najmniej 25-proc. oszczędność pamięci masowej.

Oprogramowanie A-SIS wykorzystuje technologię kontroli plików na poziomie bloków danych, obsługuje wszystkie typy danych i - według Network Appliance - zostało przetestowane w różnych zastosowaniach, m.in. systemach do tworzenia kopii zapasowych, archiwizacji danych oraz środowiskach wykorzystujących serwery wirtualne. Analitycy Gartnera krytycznie zauważają jednak, że aplikacja nie została wyposażona w graficzny interfejs użytkownika - a jedynie mało wygodną linię poleceń - który znacznie ułatwiłby zarządzanie nią.

Oprogramowanie NetApp A-SIS jest dostępne bezpłatnie dla użytkowników macierzy NearStore R200. Cena dla użytkowników platform FAS nie została jeszcze ujawniona.


TOP 200