Net Applications: Windows 7 osłabia Windows Vista

Firma analityczna Net Applications szacuje, że opublikowanie przez Microsoft wersji Windows 7 RC znacznie spowolniło wzrost popularności systemu Windows Vista.

Ty też możesz mieć Windows 7 PL

Jeśli jako prenumerator PC Worlda otrzymałeś płytę DVD z Windows 7, możesz przerobić system na wersję polską.

Wystarczy, że skorzystasz z porad zawartych w artykule "Jak przerobić Windows 7 RC EN na Windows 7 PL?".

Z opracowania Net Applications wynika, że od czterech miesięcy Vista odnotowuje wzrost na poziomie poniżej średniej z ostatniego roku. Wydaje się, że powodem tego stanu rzeczy jest pojawienie się Windows 7 w Sieci już w połowie stycznia oraz publiczne udostępnienie wersji RC systemu na początku maja (Pobierz Windows 7 RC).

Według Net Applications system Windows Vista odnotował w 2008 wzrost na poziomie 0,9% miesięcznie. Od czterech miesięcy, czyli de facto od czasu pojawienia się w Sieci Windows 7, Vista zyskiwała już tylko 0,5% miesięcznie, czyli prawie o połowę mniej. Warto dodać, że z omawianego systemu operacyjnego korzysta obecnie 24,4% internautów.

Więcej o Windows 7 w centrum windows7.pcworld.pl

Net Applications zwraca uwagę na znakomite wyniki Windows 7. Popularność najnowszego systemu Microsoftu jest wysoka, choć nie było jeszcze jego oficjalnej premiery. Powody, dla których warto zainteresować się siódemką możecie znaleźć w naszych artykułach: Windows 7 PL - pierwsze spojrzenie! czy 7 powodów, aby pokochać Windows 7.

Niestety Windows 7 nie ratuje marki Microsoftu przez powolnym osłabieniem. Net Applications zaznacza, że w maju Windows zajmował 87,75% rynku, o 0,15% mniej niż w kwietniu (87,9%). Jednocześnie wzrosła natomiast popularność Mac OS (o 0,08% w maju do 9,81% rynku).

Diagram Net Applications: Top Operating System Share Trend

Jak rosnąć i maleć jednocześnie, czyli słowo o popularności IE i Chrome

Inny raport Net Applications z ostatniego miesiąca wskazuje na wyniki przeglądarek internetowych. Okazuje się, że największymi zwycięzcami były Internet Explorer 8 od Microsoftu (wzrost o 91% do poziomu 7,6%) i Google Chrome (wzrost o 27% do 1,8%).

Niestety, mimo niesamowitego wzrostu popularności IE8, Microsoft stracił na rynku przeglądarek - IE7 odnotowało spadek na poziomie 3,7% (do 40,8%), a IE6 o0,6% do 16,9%. W sumie Microsoft stracił 0,6% i zakończył miesiąc posiadając 65,5% udziału w rynku. Zyskały za to Mozilla Firefox (koniec maja na poziomie 22,5%) i safari (8,5%).

Diagram Net Applications: Top Browser Share Trend

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200