Negocjowanie pensji

Pomimo, iż sytuacja na rynku pracy nie zachęca do decyzji o wysunięciu wniosku o podwyżkę lub zmianie pracodawcy, według doradców personalnych warto poćwiczyć umiejętności negocjacyjne, by móc je wykorzystać z nadejściem lepszych czasów.

Aby otrzymać satysfakcjonujące wynagrodzenie, należy oprócz wykształcenia i doświadczenia zawodowego posiadać umiejętności negocjacyjne, uważają konsultanci doradztwa personalnego. Nawet jeżeli pracownik czuje się niepewnie przy stole negocjacyjnym może wytoczyć argumenty, które pozwolą mu otrzymać pensje na poziomie jego potrzeb.

Po pierwsze należy zorientować się w możliwościach finansowych firmy. Jeżeli jest to spółka akcyjna, zadanie jest ułatwione, gdyż można przejrzeć ogólnie dostępne coroczne sprawozdania finansowe firmy. W innych przypadkach warto porozmawiać z innymi pracownikami, co do ich spostrzeżeń na temat kondycji przedsiębiorstwa. Można też zebrać wiadomości na temat zarobków w konkurencyjnych firmach z danego sektora. Wszystko po to by móc zracjonalizować swoje oczekiwania.

W wielu firmach atrakcyjne mogą okazać się także bonusy, typu sponsorowanie szkoleń zawodowych, studiów MBA, opieki lekarskiej. W czasie rozmowy z pracodawcą warto, zatem pamiętać o wszystkich składowych wynagrodzenia i nawet obniżyć wymagania czysto finansowe, by w zamian otrzymać wartościowy bonus.