Neelie Kroes zapowiada powstanie strategii cloud computing w Unii Europejskiej

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski ds. agendy cyfrowej w Komisji Europejskiej zapowiedziała przygotowanie "EU’s Cloud Strategy" podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (World Economic Forum) w Szwajcarii.

Neelie Kroes Neelie Kroes na swoim blogu napisała, że intencją UE w przyszłości będzie nie tylko prowadzenie polityki przyjaznej technologii chmury, ale wręcz aktywnej wobec niej. O planach tych pisaliśmy już pod koniec grudnia na łamach Computerworld.

"Wspólne zasady powinny wzmocnić rozwój usług cloud computing, ale złe wybory związane z ochroną danych będą mogły zniwelować ogromne, potencjalne korzyści i oferty biznesowe jeszcze zanim powstaną" - mówi Neelie Kroes. Oświadczenie to ma na celu ułatwienie odbiorcom chmury - szczególnie z sektora publicznego - współpracę nad wymaganymi definicjami i możliwymi przechowalniami zbiorów ich danych w przypadku korzystania z chmury obliczeniowej - komentują obserwatorzy.

Zobacz również:

  • Alexa Amazona ma naśladować głos dowolnej osoby
  • Raport specjalny Best in Cloud
  • Czym jest MSP? O strategicznym outsourcingu usług IT

Uczestnicy Światowego Forum Ekonomicznego również oświadczyli, że wobec braków w szybkości i skalowalności usług cloud computing wzrasta liczba niecierpliwych konsumentów w przestrzeni chmury, którzy są niezadowoleni z tempa i skali jej rozwoju. Nowa inicjatywa Unii Europejskiej wobec chmury ma na celu zlikwidowanie tych problemów.

Na zlecenie HP analitycy Coleman Parkes przeprowadzili badanie wśród osób odpowiedzialnych w firmach za decyzje IT. Zostały one poproszone o ocenę trendów technologicznych w Europie. Prawie 50% respondentów uważa przetwarzanie w chmurze za technologię wspierającą innowacje, a nie tylko za inicjatywę umożliwiającą obniżenie kosztów. Świadczy to o ewolucji punktu widzenia dyrektorów działów IT, którzy do tej pory uważali rozwiązania tego typu za tańszą alternatywę dla własnej infrastruktury IT.

Aktualizacja: 30 stycznia 2012 16:44

Tuż po ogłoszeniu zamiaru stworzenia paneuropejskiej strategii cloud computing, komisarz Neelie Kroes zadeklarowała pierwszą konkretną sumę na ten cel - 10 mln euro. Służyć ma powołaniu do życia European Cloud Partnership.

Przez ostatnie lata Komisja Europejska prowadziła rozmowy z dostawcami usług w chmurze, a także ich użytkownikami. Na tej podstawie opracowano listę najbardziej ważkich problemów stojących przed popularyzacją cloud computing w Europie. Obawy użytkowników związane są m.in. z niepewnością co do tego, co naprawdę kupują; bezpieczeństwem ich danych; ewentualnym brakiem możliwości łatwej zmiany dostawcy usług; czy też brakiem ochrony prawnej.

Na problemy te uwagę zwracają zwłaszcza małe i średnie firmy. "To tego typu przedsiębiorstwa mogą najwięcej skorzystać z chmury, ale też to tego typu firmy mają najmniejsze możliwości negocjacyjne z dostawcami" - mówi Neelie Kroes. European Cloud Partnership ma przyczynić się do stworzenia norm i standardów usług cloud computing, które zagwarantują bezpieczeństwo i konkurencję. Prace nad nimi mają trwać przez cały rok 2012, a pierwszych efektów należy spodziewać się w roku przyszłym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200