Nawigacja głosowa w Mapach Google dostępna już w Polsce

Mapy Google dla komórek zostały wzbogacone o nową funkcję - Nawigację w Mapach Google (Beta). Jest to system nawigacji GPS, który głosowo informuje o kierunku jazdy (“turn-by-turn"), pokazuje trasę, wyświetla najnowsze mapy, a także udostępnia dane o firmach z okolicy i dostarcza aktualizowane na bieżąco informacje o ruchu drogowym.

 Nawigacja głosowa w Mapach Google dostępna już w Polsce
Takie rozwiązanie nie wymaga kupowania uaktualnień map ani ręcznego aktualizowania urządzenia, ponieważ wszystkie dane pochodzą z najnowszej wersji Map Google. Wymagany jest jedynie dostęp do Internetu. Nawigacja oferuje także podgląd trasy w widoku z satelity i z perspektywy przechodnia*. Z rozwiązana tego mogą korzystać wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych z systemem Android 1.6 lub wyższym.

"Niedawno rozpoczęliśmy przygotowywanie zdjęć do Street View oraz uruchomiliśmy informacje o ruchu drogowym na Mapach Google w Polsce. Teraz przyszedł czas na usługę, która wykorzysta zaawansowane funkcje Map Google i da kierowcom zupełnie nową jakość" - przekonuje Marcin Karnowski, dyrektor marketingu w Google Polska. "Regularnie aktualizowane mapy, zdjęcia satelitarne i informacje o ruchu drogowym pozwolą sprawniej poruszać się po naszych drogach. Nawigacja w Mapach Google to także doskonałe ułatwienie dla wszystkich turystów, którzy odwiedzą Polskę w 2012 r. i kolejnych latach" - dodaje.

 Nawigacja głosowa w Mapach Google dostępna już w Polsce
Nawigacja w Mapach Google może zaoferować następujące funkcje:
  • Wyszukiwanie głosowe - uruchamia wyszukanie trasy poleceniem głosowym.
  • Widok satelitarny - umożliwia oglądanie trasy naniesionej na zdjęcia satelitarne wysokiej rozdzielczości.
  • Wyszukiwanie jak na Mapach Google - nie trzeba znać dokładnego adresu. Wystarczy podać nazwę miejsca (np. “Złote Tarasy") albo wpisać kategorię wyszukiwania (np. “pizzeria"), podobnie jak przy użyciu Map Google.
  • Informacje o ruchu drogowym i trasy alternatywne - zielony, żółty i czerwony kolor informują o natężeniu ruchu na wyznaczonej trasie. Dotknięcie wskaźnika pokazuje, jakiego ruchu można się spodziewać na najbliższej drodze. Nawigacja może także wskazać trasę alternatywną, która pozwoli ominąć korki.
  • Wyszukiwanie wzdłuż trasy - pozwala przeszukiwać informacje o firmach zlokalizowanych wzdłuż trasy przejazdu. Umożliwia również włączenie warstwy z informacjami, takimi jak stacje benzynowe, bankomaty, restauracje i parkingi.
  • Street View - pozwala zobaczyć na zdjęciach miejsca, w których należy skręcić oraz zdjęcia lokalizacji docelowej. Wkrótce ma być dostępny w Polsce.

W telefonach, w których zainstalowana jest nowa wersja Map Google, usługa nawigacji będzie działać automatycznie. Nawigację w Mapach Google można pobrać na telefony z systemem Android 1.6 lub wyższym, wyszukując aplikację Mapy Google (“Google Maps") w Android Market. Korzystanie z aplikacji jest darmowe. Operatorzy komórkowi pobierają opłaty za przesyłanie danych, które jest niezbędne do działania Nawigacji w Mapach Google.

Zobacz również:

  • Google świętuje 15-lecie istnienia Street View

Nasz kolega redakcyjny wykorzystał już Nawigację w Mapach Google w Tatrach. Twierdzi, że wszystko działa super… Z kolei Google sfotografowało ulicę, na której mieści się nasza redakcja już ponad 2 lata temu. Może wkrótce zobaczymy, co się znajdzie na zdjęciach w SteetView.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200