Naukowcy z MIT udowodnili, że pamięci flash mogą konkurować z pamięciami RAM

Jak wiadomo, pamięci RAM nie mają sobie równych pod względem szybkości działania. Pracują dziesiątki tysięcy razy szybciej od dysków twardych oraz dużo szybciej niż półprzewodnikowe pamięci NAND/flash. Jednak naukowcy z MIT udowodnili, że systemy wyposażone w pamięci flash, mające jednak odpowiednią architekturę, mogą rywalizować z powodzeniem z systemami bazującymi na pamięciach RAM.

Jak wiadomo, pamięci NAND/flash kosztują dziesięć razy mniej od pamięci RAM i są od nich dużo bardziej energooszczędne. Pracują jednak od nich wolniej, dlatego przegrywają rywalizację . Naukowcy z MIT zaprezentowali w czerwcu tego roku na konferencji International Symposium on Computer Architecture nowatorski system obliczeniowy (sieć serwerów), który bazuje na pamięciach flash i pracuje równie szybko co standardowe komputery wyposażone w pamięci RAM.

Naukowcy zbudowali eksperymentalny system obliczeniowy (sieć składająca się z serwerów bazujących na pamięciach flash), który przetwarza dane szybciej od podobnego systemu bazującego na standardowych pamięciach RAM. Jest to możliwe głównie dzięki temu, że wiele zadań związanych z przetwarzaniem danych nie wykonują same serwery, ale kontrolery zarządzające pamięciami flash.

Zobacz również:

Testowano dwa systemy obliczeniowe. Pierwszy składał się z 20 połączonych w sieć serwerów bazujących na pamięciach flash o ogólnej pojemności 20 TB, a drugi z 40 połączonych w sieć serwerów bazujących na pamięciach RAM o ogólnej pojemności 10 TB.

Każdy z 20 serwerów jest podłączony do układu FPGA, który ma możliwość komunikowania się nie tylko z dwoma dołączonymi do niego dyskami SSD o pojemności 0,5 TB, ale również z dwoma innymi układami FPGA, podłączonymi do kolejnych serwerów. Dzięki połączonym w ten sposób w sieć układom FPGA, każdy serwer mógł pobierać dane z każdego wchodzącego w skład takiego systemu obliczeniowego dysku SSD.

Testy wykazały, że dzięki takiej architekturze 20 połączonych w sieć serwerów, bazujących na pamięciach flash, obsługuje zadaną im aplikację Big Data szybciej niż 40 serwerów mających do dyspozycji pamięci RAM.


TOP 200