Naukowcy na scenie w cenie, czyli INTER 2013

13 naukowców dostanie po 5 minut na scenie, by zainteresować jurorów i publiczność swoimi badaniami. Tak ma wyglądać finał konkursu popularyzatorskiego INTER 2013, który odbędzie się 18 października. Nagroda za najciekawsze wystąpienie to 100 tys. zł. Konkurs jest organizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z jego patronów medialnych.

Podczas gali finałowej konkursu popularyzatorskiego INTER 2013 każdy z trzynastu młodych naukowców będzie miał pięć minut na zaprezentowanie swojego interdyscyplinarnego projektu. Ich wystąpienia oceniać będzie kapituła konkursu. Naukowcy, którzy w najbardziej przystępny i interesujący sposób opowiedzą o swoim projekcie, zostaną zwycięzcami konkursu i otrzymają nagrody w wysokości 100 tys. zł, w tym 20 tys. zł indywidualnego wsparcia oraz subwencję w wysokości 80 tys. zł na realizację swojego projektu.

Kapituła będzie mogła także przyznać finalistom nagrodę - wyróżnienie w wysokości 3 tys. zł. Swojego faworyta wskaże również zgromadzona na sali publiczność – zwycięzca głosowania publiczności otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

"W pierwszej edycji konkursu INTER nagrody przyznaliśmy dziesięciu z dziewiętnastu finalistów. W tym roku nagrodzeni mogą zostać wszyscy naukowcy biorący udział w finale, pod warunkiem, że wykażą umiejętności godne nagrodzenia" – tłumaczy koordynatorka konkursu, dr Monika Biłas-Henne.

W tym roku w finale konkursu wystąpi m.in. dr Michał Choptiany z Uniwersytetu Warszawskiego, który zaprezentuje wystąpienie pt. „Jan Brożek i kalendarze. Nowożytna nauka w służbie polityki wyznaniowej”. W konkursie startuje też Eliza Głodkowska-Mrówka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która opowie o wykorzystaniu zjawiska absorpcji dwufotonowej w biologii i medycynie.

Dr Jan Guzowski z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie wystąpi z prezentacją pt. „Manipulacje stawowe a fizyka płynów”, dr Konrad Juszczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowie o tym, jak za pomocą systemu Kinect można rozpoznawać emocje i myśli w komunikacji międzyludzkiej. Dr Agnieszka Kaczor z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wyjaśni, jak projektować nowe leki wykorzystując teorię fraktali, a dr Katarzyna Kamińska z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zaprezentuje projekt pt. „Czy nowotwór można pokonać hormonem szczęścia?".

Anna Orylska z Wydziału Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie opowie o modelowaniu efektywności treningu poznawczego, zaś dr Alicja Sielicka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśni tajniki terapii niewydolnego serca z wykorzystaniem plastrów komórek macierzystych otrzymanych z tłuszczu. Dr Joanna Sułkowska z UW zaprezentuje projekt pt. „Białko z węzłem jako węzeł gordyjski”, dr Sławomir Wacewicz z UMK chce przybliżyć projekt „POLITE: ewolucja uprzejmości”, a dr Piotr Wasilewski z UW szykuje wystąpienie pt. „Modelowanie rozpoznawania zagrożeń, czyli rzecz o tym, jak zajrzeć do głowy strażaka”.

Dr Halina Waś z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie opowie o badaniach nad starzeniem komórek, które mogą pomóc w walce z nowotworami, za to dr Remigiusz Worch z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie przedstawi projekt pt. „Molekularny złodziej - polimeraza wirusa grypy”.

W kapitule konkursu zasiądą naukowcy oraz znani popularyzatorzy nauki: prof. Maciej Żylicz, dr Ilona Iłowiecka-Tańska, dr Patrycja Dołowy, dr hab. Marcin Grynberg, Krzysztof Michalski, a także dr Paweł Rutkowski - ubiegłoroczny zwycięzca konkursu INTER 2012 oraz zwycięzca głosowania publiczności.

Zmagania młodych naukowców będzie można obejrzeć 18 października od godz. 16.30, w Pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal 1/2/4 w Warszawie. Osoby zainteresowane tematyką konkursu będą mogły śledzić wystąpienia finalistów także dzięki transmisji online na stronie:http://www.onehd.pl/transmisje-fnp/

autor: PAP, źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200