Nauka na sympozjum w Bydgoszczy

10-12 września na terenie Akademii Techniczno Rolniczej w Bydgoszczy odbyło się kolejne doroczne Krajowe Sympozjum Telekomunikacji, na którym zaprezentowano naukowe i techniczne osiągnięcia w tej dziedzinie, połączone z prezentacją firmowego sprzętu.

W tym roku organizatorami XIX Krajowego Sympozjum Telekomunikacji KST 2003 były: Sekcja Telekomunikacji Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN, Instytut Telekomunikacji ATR w Bydgoszczy oraz Instytut Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej.

Sympozjum odbyło się pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwa Infrastruktury oraz Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, natomiast honorowy patronat nad imprezą objął obecny na otwarciu wicepremier, minister infrastruktury Marek Pol.

Zobacz również:

  • Facebook bez treści informacyjnych w Kanadzie

Celem sympozjum była prezentacja dorobku ośrodków krajowych w dziedzinie telekomunikacji, informowanie o postępach tej nauki w świecie, ułatwianie osobistych kontaktów między specjalistami, prezentacja problemów nauki, produkcji i eksploatacji w branży telekomunikacyjnej oraz stworzenie młodym naukowcom szansy zaprezentowania własnych osiągnięć.

Zakres nowoczesnej wiedzy telekomunikacyjnej prezentowany na sympozjum oraz poziom merytoryczny wygłaszanych referatów powoduje, że są one największym krajowym telekomunikacyjnym forum naukowym, połączonym z prezentacją sprzętu uczestniczących w imprezie firm produkcyjnych i dostawczych.

Niestety zainteresowanie obradami KST maleje kilku lat, zarówno pod względem liczby zgłoszonych przez uczelnie i zakłady uczestników (289), zaprezentowanych tematów (110), wygłoszonych w sekcjach referatów naukowych (77), przedstawionych seminariów firmowych (21), jak też eksponowanych na wystawie KST’03 produktów i usług przedsiębiorstw telekomunikacyjnej branży (76 firm).

Działalność naukową na tegorocznym KST’03 zaprezentowano na kilkudziesięciu tematycznych sesjach naukowych pogrupowanych w działy obejmujące:

sesje plenarne – przedstawiające podstawowe kierunki rozwoju telekomunikacji krajowej oraz aktualne zamierzenia Ministerstwa Infrastruktury i krajowych operatorów sieci telekomunikacyjnej. Istotnym elementem spotkań plenarnych była prezentacja tematów związanych z funkcjonowaniem Prawa Telekomunikacyjnego z 2000 r. oraz perspektyw zmian tego prawa i priorytetów krajowej polityki telekomunikacyjnej. Na sesji plenarnych przedstawiono wpływ prawa telekomunikacyjnego na demopolizację rynku, skutki prawne wynikające z wstąpienia Polski do UE oraz rolę telekomunikacji w programie e-Polska. Poruszono również problemy przetwarzania sygnałów w mediach cyfrowych, kryptografii i technologiach multimedialnych oraz współczesne protokoły wielodostępu dla sieci bezprzewodowych WLAN.

prezentacje osiągnięć naukowych – referowane na obradach sekcyjnych – zostały usystematyzowane w 13 rozdziałach tematycznych, zamieszczonych w obszernych materiałach konferencyjnych z Sympozjum. Objęły one tematy takie jak: Internet, usługi bezprzewodowe, radiokomunikacja, komunikacja ruchoma, systemy komunikacji, usługi i regulacje rynkowe, ochrona informacji, oddziaływania elektromagnetyczne, pola komutacyjne, przetwarzanie sygnałów dźwiękowych, sieci optyczne, protokoły, ochrona środowiska elektromagnetycznego oraz problemy zdalnego nauczania (Internet).

Prezentacje w sesjach zdominowała tematyka ujmująca przyszłość sieci optycznych i komórkowych, realizacja nowych usług w sieciach IP oraz radiowe systemy dostępu bezprzewodowego WLAN i realizacja szerokopasmowych przekazów multimedialnych dla Internetu optycznego. Oddzielną sesję poświęcono oddziaływaniu elektromagnetycznemu na organizmy żywe oraz problemom ochrony człowieka przed takim wpływem.

dyskusje okrągłego stołu – prowadzone na obradach sekcyjnych, na których omawiano aktualne problemy wybranych działów telekomunikacji i konfrontowano w gronie zainteresowanych specjalistów tej dziedziny.

Wyróżnienia

Podczas uroczystości otwarcia KST’03 wręczone zostały statuetki Złotego Cyborga – wyróżnienia przyznawanego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie telekomunikacji. Laureatami tegorocznego Złotego Cyborga zostali:

w kategorii Nauka – za aktywną działalność naukową na rzecz rozwoju technik informacyjnych i polskiego rynku telekomunikacyjnego: prof. dr hab. Wiesław Woliński (członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN) oraz prof. dr inż. Marian Dąbrowski (profesor zwyczajny Politechniki Warszawskiej, wiceprezes Elektrim Telekomunikacja);

w kategorii Przemysł – za wdrażanie nowych technologii i aktywną działalność na rzecz budowy i rozwoju polskiego rynku telekomunikacyjnego: Ph. D. Harald Eggers (wiceprezes zarządu Siemens Sp. z o.o.), dr inż. Ireneusz Żmidziński (dyrektor Pionu Techniki i Rozwoju Biznesu na Europę Wschodnią i Środkową Lucent Technologies Poland), Georges Kuta (były prezes Alcatel Polska), Marek Śliwiński (członek zarządu DGT Sp. z o.o.);

w kategorii Usługi – za aktywną działalność na rzecz budowy i rozwoju telekomunikacyjnego: Marek Józefiak (prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej S.A.), Sławomir Skrodzki (prezes zarządu PKT Centertel) oraz Mirosław Stando (wiceprezes zarządu Telbank S.A.).

Przekazy Wi-Fi

W czasie Sympozjum, można było na terenie wystawowym ATR po raz pierwszy w Polsce zaznajomić się praktycznie z usługami radiowymi Wi-Fi – oferowanymi jednocześnie na tak wielu stoiskach. Działające węzły hot-spot zostały zainstalowane na czterech stanowiskach firmowych: Alcatela, PTC, Polkomtela i DGT, a posługując się przenośnym urządzeniem (laptop) można było skonfigurować, połączyć się i porównać jakość funkcjonowania kilku dostępnych aplikacji bezprzewodowych. Wielu innych wystawców także oferowało sprzęt i usługi Wi-Fi, jednak bez możliwości sprawdzenia ich działania na miejscu (Cisco, Lucent, PTK, ZPAS).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200