Nauka krytycznego myślenia to najlepsza broń przed fake newsami

Eksperci Instytutu Kościuszki opublikowali darmowy podręcznik dla młodzieży „Z tarczą! Jak chronić się przed dezinformacją”. Podręcznik jest interaktywnym narzędziem opartym na przykładach związanych z fake newsami szerzącymi się w związku z pandemią COVID19.

Nauka krytycznego myślenia to najlepsza broń przed fake newsami

Interaktywny podręcznik „Z tarczą! Jak chronić się przed dezinformacją” jest odpowiedzią na potrzebę edukacji medialnej młodego pokolenia. Jego ideą jest pokazanie w praktyce jak być odpornym i krytycznie myślącym w środowisku mediów społecznościowych.

Według raportu Uniwersytetu Harvarda ludzie młodzi do 25 roku życia są grupą wiekową najbardziej podatną na dezinformację i najczęściej w nią wierząca. Pandemia uświadomiła ludziom, jak dezinformacja może wpływać nawet na kwestie życia ludzkiego oraz jak bardzo jest w stanie oddziaływać na procesy decyzyjne w kluczowych społecznie i politycznie kwestiach, takich jak np. szczepienia. Instytut Kościuszki, we współpracy z Ambasadą USA w Polsce, realizuje pionierski podręcznik “Z tarczą – jak chronić się przed dezinformacją” adresowany do młodzieży. Nadrzędną misją projektu jest lepsze przygotowanie uczniów, studentów i nauczycieli, które pozwoliłoby zarówno na zwiększenie świadomości co do przejawów, potencjalnych konsekwencji i natury zagrożeń, ale również wyposażyłoby ich w narzędzia do skutecznego przeciwdziałania dezinformacji. - Instytut od ponad 20 lat zajmuje się tematami związanymi z cyberbepieczeństwem i nowymi technologiami. Bardzo ważnym obszarem naszej aktywności jest też działalność edukacyjna. Z dumą oddajemy w ręce uczniów nasz podręcznik, bo to projekt pionierski, interaktywny, napisany z myślą o ludziach młodych. Wierzę, że przyczyni się do podniesienia kompetencji w zakresie rozpoznawania dezinformacji – powiedział o podręczniku prezes Instytutu, Jarosław Kożuch.

Zobacz również:

  • Dzisiaj rusza konkurs FakeHunter Challenge – Fake News Alert
  • PILNE! Komunikat Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa#

Podręcznik ma na celu zapoznanie czytelnika z podstawowymi informacjami teoretycznymi na temat dezinformacji, przedstawienie mechanizmów tworzenia i rozprzestrzeniania dezinformacji, zaprezentowania jej wpływu na nasze życie oraz przedstawienie sposobów na jej przeciwdziałanie.

- Chcemy uczyć młodych ludzi jak być odpornym i krytycznie myślącym w środowisku mediów społecznościowych. Najlepiej to zrobić na przykładach dlatego nasz podręcznik przedstawi mechanizmy dezinformacji związanej z COVID-19, które pojawiały się na najpopularniejszych platformach takich jak: Facebook, Twitter, Instagram, TikTok, Wykop.pl – mówi Kamil Mikulski, jeden z współautorów.

Polska w rankingu umiejętności korzystania z mediów za rok 2021 zajęła dopiero 17 miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Liderem jest Finlandia, gdzie edukacja medialna i krytycznego myślenia jest obecna w szkołach na każdym poziomie. Chcemy iść za tym przykładem, docierać z wiedzą do uczniów, dlatego wśród partnerów podręcznika znalazła się Fundacja Szkoła z klasą. - Żyjemy w czasach, w których liczba komunikatów, którymi jesteśmy zasypywani przytłacza nie tylko młodych ludzi, ale także nas, dorosłych. Masowe tworzenie treści i coraz szybsza konsumpcja cyfrowych mediów nie sprzyja odróżnianiu prawdy od fałszu. W Fundacji Szkoła z Klasą wierzymy, że krytyczna analiza informacji to jedna z kluczowych umiejętności, którą powinna rozwijać szkoła. W sytuacji, gdy dorośli sami nie nadążają za zmianami, my pomagamy szkole rozwijać w młodych ludziach postawy świadomych i cyfrowych obywateli – powiedziała Małgorzata Pisarkiewicz, dyrektorka programowa Fundacji.

Podręcznik opracowano w ramach grantu misji USA w Polsce. Patronat nad nim sprawują wiceminister ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński (KPRM), Ambasada USA w Polsce, fundacje Demagog i Szkoła z Klasą.

Computerworld Polska objął patronat medialny nad podręcznikiem.

Podręcznik jest wydany w formie e-booka i zostanie rozesłany do szkół ponadpodstawowych w Polsce. Został stworzony dzięki środkom pozyskanym z grantu Ambasady USA w Polsce.

Podręcznik można od dzisiaj pobierać ze strony CyberOdporni.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200