Naturalne składniki, krystalicznie czysta woda, tradycyjne receptury, technologie produkcji rodem z XXI wieku

"Pogotowie ratunkowe"

Część procesów zachodzących w trakcie produkcji piwa musi być poddana drobiazgowej kontroli. Ilość produkowanych wyrobów jest ogromna, toteż utrata, bądź zniszczenie wyprodukowanego piwa albo jego półproduktów grozi dużymi stratami finansowymi. Groźne jest także każde opóźnienie którejś z kolejnych faz produkcyjnych. Toteż wymagany jest całodobowy dozór niektórych procesów. Ryszard Niewiara, kierownik sekcji elektroniki i automatyki Zakładów Piwowarskich w Żywcu, mówi o swoim dziale, iż stanowi on swego rodzaju "pogotowie ratunkowe". Częstokroć specjaliści od elektroniki wzywani są bowiem w środku nocy do naprawy urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania zakładu.

Dział elektroniczny odpowiedzialny jest także za odpowiednie programowanie urządzeń. W związku z ciągłym rozwojem technologii produkcji piwa stosuje się, np. wiele nowych specjalistycznych środków dezynfekcyjnych. Jednym z zadań działu jest dopasowanie funkcji sterowników do nowych technologii, np. przeprogramowanie ich, tak aby środek dezynfekcyjny płynął rurociągiem przez ściśle określony, odpowiedni czas oraz o stałym stężeniu. Sekcję elektroniki i automatyki wyposażono w specjalne przenośne komputery, zbliżone funkcjonalnie do notebooków, mające gniazda umożliwiające programowanie stosowanych w sterownikach siemensowskich kart EPROM. Komputer można podłączyć praktycznie w każdym miejscu sieci i skontrolować bądź przeprogramować dany sterownik.

Automatyzacja zakładu znacznie ułatwiła wykonywanie na bieżąco kontroli i pozwoliła na wcześniejsze wykrywanie błędów. W znacznym stopniu wpłynęła na liczbę zatrudnionych pracowników. W niektórych działach, np. rozlewnia, po wdrożeniu specjalistycznych, zautomatyzowanych urządzeń znacznie wzrosło bezpieczeństwo pracy. W razie awarii nie jest konieczna manualna interwencja człowieka; większość błędów możne skorygować system, według zadanych automatycznie parametrów.

Jeszcze szybciej

Pod koniec tego roku po zakończeniu prac nad nową, wydajniejszą warzelnią i tankofermentatorami firma osiągnie zdolności produkcyjne sięgające 2,5 mln hl piwa rocznie, przy wykorzystaniu istniejących już linii rozlewniczych.

Będąca na razie w budowie, nowa warzelnia będzie wyposażona w nowocześniejszą wersję oprogramowania do wizualizacji procesów technologicznych. Nowy system umożliwi obrazowanie i obsługę oprogramowania w bardziej intuicyjnym i przejrzystym trybie graficznym, zbliżonym do popularnych MS Windows.

Docelowo, proces automatyzacji procesów produkcyjnych w żywieckich browarach ma się zakończyć zintegrowaniem dotychczas niezależnych systemów, odpowiedzialnych za odpowiednie fazy produkcji, w jeden ogólnozakładowy system komputerowy umożliwiający kontrolę, sterowanie i podgląd wszystkich procesów technologicznych z jednego stanowiska.

Według Ryszarda Niewiary, już niedługo do tekstu reklamowego umieszczonego na każdej puszce piwa: "Naturalne składniki, krystalicznie czysta woda, tradycyjne receptury" - trzeba będzie dodać kolejny slogan: "Technologie produkcji rodem z XXI wieku".


TOP 200