Następca Windows 2000 trafił do beta testów

Whistler będzie pierwszym systemem operacyjnym Microsoftu, łączącym elementy kodów Windows 2000 i wykorzystywanych w Windows 95/98/Me. Produkt spodziewany jest na rynku w drugiej połowie przyszłego roku.

Microsoft przekazał do testów pierwszą wersję beta systemu znanego pod nazwą Whistler, będącego następcą Windows 2000.

Whistler będzie pierwszym systemem operacyjnym Microsoftu, łączącym elementy kodów Windows 2000 i 9.x, wykorzystywanych w Windows 95/98/Me. Będzie to również pierwszy system firmy w wersji 64-bitowej. Produkt spodziewany jest na rynku w drugiej połowie przyszłego roku.

Producent rozesłał nowy system do 200 tys. testerów, w tym partnerów firmy oraz niezależnych producentów oprogramowania i sprzętu. Wcześniej testowa wersja była dostępna od lipca tylko małej grupie testerów.

Whistler ma być jedynie nieznacznie bardziej zaawansowanym systemem od Windows 2000 Server, wykorzystywanym przez przedsiębiorstwa. Znaczące zmiany dostrzegą natomiast użytkownicy korzystający z systemów 9.x - Whistler zaoferuje im stabilność znaną z Windows 2000, ale także rozwiązania dotyczące multimediów, wprowadzone w obecnych już na rynku Windows Me.

Zdaniem analityków, nowy system, dzięki połączeniu rozwiązań dwóch kodów źródłowych i stworzeniu bardziej stabilnego środowiska, jest prawdopodobnie tym produktem, na który od 1995 r. czekało wielu użytkowników.

Whistler pojawi się, podobnie jak Windows 2000, w wersjach Server, Advanced Server i Datacenter. Jednakże dla komputerów typu desktop mają być oferowane dodatkowo dwie wersje - do zastosowań biznesowych i tzw. konsumencka. Ta pierwsza prawdopodobnie będzie obsługiwać systemy dwuprocesorowe. Microsoft oficjalnie jednak nie podał jeszcze żadnych specyfikacji sprzętowych dotyczących nowego systemu.

***

Microsoft udostępnił pierwszy zestaw poprawek do Windows 2000

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200