Następca NDS

Novell planuje wprowadzenie na rynek usług katalogowych skalowalnych do milionów obiektów na jednym serwerze.

Novell planuje wprowadzenie na rynek usług katalogowych skalowalnych do milionów obiektów na jednym serwerze.

Novell zaprezentuje nową wersję usług katalogowych NDS. Oprogramowanie, które nazwano SCADS (Scalable Directory Service), będzie po raz pierwszy zaprezentowane podczas BrainShare, dorocznej konferencji użytkowników Novella pod koniec marca br.

Następca NDS zdolny będzie przechowywać na jednym serwerze usług katalogowych do 2 mln obiektów o łącznej objętości nawet 1 terabajta. W przyszłości usługi te zostaną rozbudowane do potencjału obsłużenia miliarda obiektów. W przypadku standardowego NDS zaleca, aby replika katalogów, przechowywana na jednym serwerze, nie przekraczała 3500 obiektów.

Na razie Novell nie ujawnia, w jaki sposób osiągnął tak wysoką skalowalność usług katalogowych. Według nieoficjalnych informacji, firma zrezygnowała z własnego mechanizmu bazodanowego, za pomocą którego dotychczas były przechowywane informacje o wszystkich obiektach na rzecz jednej z popularnych, dużych baz danych.

Usługi katalogowe SCADS, których rynkowa premiera zapowiadana jest jeszcze w pierwszej połowie br., będą przeznaczone dla dużych firm, oferujących usługi internetowe i uczestniczących w elektronicznym handlu. SCADS ma obsługiwać technologię certyfikatów X.509, co umożliwi przechowywanie w ramach tych usług katalogowych informacji o wszystkich klientach i partnerach firmy, prowadzących biznes w Internecie. Novell chce konkurować przede wszystkim z firmą Netscape, z której usług katalogowych obsługujących protokół LDAP korzysta wielu dostawców serwisów internetowych.


TOP 200