Następca BIOS'u?

Microsoft wraz z Intelem rozpoczynają promowanie specyfikacji technologicznej o nazwie EFI (Extensible Firmware Interface). System EFI ma być odpowiedzialny za procedury startowe sprzętu, jeszcze przed uruchomieniem systemu operacyjnego. Tym samym przejmie on funkcje obsługiwane do tej pory przez BIOS. Opinie na temat tego rozwiązania są jednak podzielone.

Promotorzy systemu podkreślają, iż umożliwi on producentom łatwiejszą modyfikację i dodawanie nowych funkcji oraz wpłynie na zwiększenie prędkości uruchamiania komputera. Specyfikacja EFI zakłada, iż będzie on w stanie uruchomić w pierwszej chwili po uruchomieniu komputera takie procesy, jak skanowanie antywirusowe oraz diagnostyka poszczególnych komponentów. Intel już zastosował to rozwiązanie w platformie o nazwie Platform Innovation Framework for EFI (nazwa robocza: Tiano). Umożliwia ona producentom komponentów wgrywanie specjalnego oprogramowania podobnego do tradycyjnych sterowników Windows, które będą odpowiedzialne za poprawne uruchomienie sprzętu, jeszcze przed wystartowaniem systemu operacyjnego.

Pomysł popierają analitycy z firmy Mercury Research podkreślając, iż BIOS stał się niezwykle złożonym systemem zawierającym łatki na łatkach, w tym komponenty sięgające nawet początku lat 80-tych. Z innych źródeł dochodzą także zgodne głosy, iż coś w tym względzie musi zostać zmienione, aby ułatwić producentom komputerów wydajniejsze korzystanie z najnowszych technologii. Pierwszym producentem, który zdecydował się na wykorzystanie EFI w swoich produktach jest firma Gateway, która wprowadziła na rynek desktop o nazwie 610 Media Center. W ciągu najbliższych 3 miesięcy z inicjatywy Microsoftu oraz Intela powstanie specjalne forum promujące EFI i wspomagające proces jego implementacji.

Zobacz również:

  • Ciąg dalszy roszad kadrowych w IT. Tym razem Intel
  • Zwolnienia w branży technologicznej w 2023 roku dzień po dniu

Jeden z największych producentów BIOS'u - firma Phoenix Technologies optuje jednak za zwolnieniem tempa adaptacji systemu EFI. Dopóki ów system nie stanie się standardem, nie będą oni rozważać możliwości jego wprowadzenia na rynek. Tymczasem sami prowadzą prace nad własnym następcą BIOS'u z zastosowaniem w komputerach przenośnych - rozwiązanie nosi nazwę Core Management Environment. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli wprowadzenie tego rozwiązania dla desktopów oraz serwerów w 2004 roku.

Wydaje się, iż nie należy spodziewać się szybkiej ekspansji systemu EFI. Dla przypomnienia przejście na standard USB zajęło kilka lat. Pojawiają się również obawy, iż Microsoft i Intel spróbują w ten sposób narzucić swoje rozwiązania i funkcje użytkownikom, którzy niekoniecznie będą chcieli z nich skorzystać. Opisywana przez nas już wcześniej inicjatywa Microsoftu i Phoenixa zakładająca wprowadzenie systemu ochrony praw autorskich na poziomie sprzętowym, spotkała się z niemałą krytyką (szerzej o tym w artykule: "Wielki brat patrzy przez BIOS" -http://www.pcworld.pl/news/59851.html ). Jedno nie ulega wątpliwości: zmiany są jednak potrzebne.

Więcej informacji na temat EFI:

Intel - http://www.intel.com/technology/efi

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200