Narzędziownia telepracownika

Bywa, że praca w biurze coraz bardziej męczy. Czy nie byłoby przyjemniej wykonywać swoje obowiązki zawodowe, siedząc na plaży czy leśnej polanie? Z pewnością tak, a jest to bardziej prawdopodobne, gdy pracujemy jako tzw. freelancerzy w roli grafika komputerowego, dziennikarza czy administratora portalu lub bloga.

Aby taka wizja stała się realna, potrzebne będą także pewne narzędzia. Trudno obyć się bez komunikatorów, czasem niezbędny będzie kontakt telefoniczny. Musimy mieć możliwość korzystania z konta e-mailowego, bezpiecznego łącza; przyda się też miejsce (na serwerze), gdzie będziemy mogli udostępniać innym rezultaty swojej pracy.

Jeżeli pracujemy dla korporacji, możemy zostać wyposażeni w cały arsenał narzędzi, i w tym przypadku koszty to nie zmartwienie telepracownika. Jeżeli jednak jesteśmy niewielką lub jednoosobową firmą, to koszty trzeba ograniczyć do minimum. Można przyjąć, że wówczas laptop i dostęp do internetu, to jedyne, za co musimy zapłacić.

Być w stałym kontakcie

Narzędziownia telepracownika

Nie tylko Skype - komunikator wideo ooVoo

W Polsce wśród komunikatorów prym od lat wiedzie Gadu-Gadu, i nie trzeba nikogo do niego przekonywać. Jeżeli jednak porozumiewamy się nie tylko z naszymi rodakami, to z pewnością przyda się komunikator, a w zasadzie klient potrafiący obsłużyć więcej sieci Instant Messaging niż tylko GG. Jeśli do tego mamy obsesję na punkcie bezpiecznej wymiany informacji, możemy wykorzystać popularną aplikację Pidgin (www.pidgin.im) z modułem OTR (Off-The-Record) - www.cybarpunks.ca/otr/. Dzięki niej będziemy w stanie skomunikować się z osobami zarejestrowanymi w 16 różnych sieciach (w tym GG) i uwierzytelnić taką komunikację. A skoro komunikatory, to i kontakt głosowy. Graczem numer jeden jest Skype - głównie z powodu dużej liczby użytkowników na całym świecie, choć nie jest to jedyna alternatywa. Jeżeli szukamy wydajnego narzędzia do prowadzenia miniwideokonferencji - warto zainteresować się narzędziem ooVoo (www.oovoo.com).

Od komunikatorów bardzo blisko do poczty elektronicznej. Jeśli mamy własną domenę i stronę prowadzoną przez firmę hostingową, to otrzymujemy również konto pocztowe. Jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, niż utrzymywanie własnego serwera pocztowego. Dostawca z reguły zapewnia podstawowe filtrowanie antywirusowe i antyspamowe. Ze względu na naszą mobilność ważne jest, aby awaryjnie istniała możliwość dostania się do konta przez serwis www, a nie tylko "ciężkiego" klienta pocztowego - ale obecnie prawie wszyscy dają taką możliwość.

Jako freelancerowi z pewnością przyjdzie nam niejednokrotnie pracować w zespole z innymi telepracownikami. W takiej sytuacji bardzo przyda się webowy portal konferencyjny, gdzie będzie można zorganizować spotkanie i wymienić pomysły, fragmenty swojej pracy, przeprowadzić burzę mózgów. Na rynku mamy wiele portali oferujących taką funkcjonalność za darmo, np. DimDim (www.dimdim.com) pozwala bez opłat i konieczności instalacji jakiegokolwiek oprogramowania na zorganizowanie konferencji dla 20 osób. Z uczestnikami spotkania możemy współdzielić tablicę do pisania, pulpit czy prezentację, udostępniać obraz z kamery i dźwięk.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200