Narzędzie do monitorowania sieci bezprzewodowych

Zainstalowany w notebookach i desktopach DWSA (Distributed Wireless Security Auditor) pozwala analizować ruch w wewnętrznej sieci bezprzewodowej 802.11 i przesyłać dane o nim do głównego serwera.

Bezprzewodowy dostęp do sieci staje się coraz bardziej popularny. Jednak korzystanie z technologii bezprzewodowych pociąga za sobą wysokie ryzyko włamań do sieci firmowych. Centrum badawcze IBM opracowało narzędzie do automatycznego monitorowania bezprzewodowych sieci 802.11, mające przeciwdziałać tego typu zagrożeniom.

Zainstalowany w notebookach i desktopach DWSA (Distributed Wireless Security Auditor) pozwala analizować ruch w wewnętrznej sieci bezprzewodowej 802.11 i przesyłać dane o nim do głównego serwera.

Zobacz również:

  • Apple wydziela kolejne aplikacje od systemu iOS/iPadOS 16
  • Cisco opracowało chmurową platformę do monitorowania biznesowych aplikacji i usług
  • Amazon instaluje kamery AI do monitorowania swoich kierowców

Wcześniej specjaliści z IBM opracowali wersję dedykowaną dla urządzeń przenośnych typu PDA, działających w środowisku linuksowym - tzw. Wireless Security Auditor (WSA). Teraz możliwości tego rozwiązania poszerzono, dodając specyficzne usługi, pomagające użytkownikom oszacować ryzyko korzystania z sieci bezprzewodowych.

DWSA lokalizuje źródło próby niepowołanego dostępu na podstawie pomiaru mocy sygnału wytwarzanego przez urządzenia bezprzewodowe poszczególnych użytkowników. Dane dotyczące siły sygnału zmieniają się wraz z odległością źródła ataku, co umożliwia dokładne obliczenie odległości. System wykorzystuje raporty pochodzące z trzech komputerów monitorujących siłę sygnału, a metody radiopelengacji pozwalają dokładnie znaleźć punkt niepowołanego podłączenia się do sieci.

Komercyjna wersja nowego oprogramowania będzie dostępna na rynku pod koniec tego roku. Wkrótce ma być zaprezentowana wersja systemu DWSA dla platformy Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200