Narzędzie dla wybranych

Atrybuty

W Schemie w trakcie powstawania projektu, każdy z symboli może mieć przydzieloną jedną z 7 cech:

nieelektryczny - oznaczającą element, który nie będzie przetwarzany przez program CAE

unikalny - powodującą, że dany symbol ma występować w projekcie tylko 1 raz, co jest kontrolowane (i

ew. sygnalizowane) podczas wstawiania go w schemat

master - charakteryzującą element powiązany (nadrzędny) z grupą symboli "slave", współdziałających z nim, np. cewka przekaźnika

slave - symbol oznaczający urządzenie sterowane przez swego "mastera", np. styk przekaźnika

wielokrotny - określenie często występujące w danym schemacie i mające to samo oznaczenie

wejście/wyjście - symbol zapewniający automatyczne przeniesienie połączenia na stowarzyszony z nim, inny schemat tego samego projektu oraz

znacznik - atrybut zaznaczający, że dany obiekt ma pewne, szczególne właściwości, choć w polskiej wersji programu, ograniczono go w zasadzie tylko do jednej roli -oznaczenia "pastylki", czyli prostego połączenia przewodów.

Oczywiście każdy z wymienionych atrybutów, może mieć przyporządkowane jeszcze dodatkowe cechy elektryczne, np. urządzenie typu "Slave" możemy scharakteryzować jako: "zzzz" - zestyk ze zwłoką przy zamykaniu, "zr" - zestyk rozwierny, "przełączny" - zestyk zwierno-rozwierny, "moc-1"- jednobiegunowy zestyk mocy przekaźnika, itp. (Element z atrybutem "unikalny" wykrywany będzie automatycznie, a np. program "adresy" ustali automatycznie dla niego wzajemne adresy połączeń cewek i stowarzyszonych z nimi zestyków).

Prawidłowe dobranie atrybutów jest więc niezmiernie ważne (i wygodne), gdyż programy automatycznego przetwarzania projektu, rozpoznają i uznają w trakcie obliczeń wszystkie cechy, z wyjątkiem określenia "nieelektryczny".

Pomocniki

Na tym jeszcze nie koniec. Obraz Schemy byłby bowiem niepełny, projektowanie w nim uciążliwe, gdyby nie znakomite programy pomocnicze, które ułatwiają użytkownikowi proces tworzenia. Do najważniejszych z nich zaliczyć wypada: oznaczenia, adresy, obwody, listwy, wykazy i elewacje. A oto pokrótce ich działanie:

"Adresy" to moduł, który dokonuje automatycznej kontroli i przetwarzania powiązań typu "master-slave", np. wejście/wyjście, cewka-zestyki przekaźnika. Proces ten nazywa się "adresowaniem krosowym", a przetwarzanie odbywać się tu może w czasie rzeczywistym, na bieżąco lub na żądanie. Kolejny - "Obwody" - automatycznie numeruje obwody i potencjały, umieszcza punkty połączeniowe - "pastylki", ostrzega o mogących wystąpić zwarciach, wykrywa już istniejące potencjały i połączenia; funkcje rozpoznawania potencjałów działają na wielu schematach jednocześnie. "Listwy" natomiast wykonują numerację zacisków automatycznie (lub ręcznie), generuje schematy montażowe, pomaga w doborze kabli i przewodów, może pracować na wielu listwach jednocześnie.

Zostały nam jeszcze "Wykazy" dokonujące analizy projektu i przeglądania katalogów aparatury oraz tworzące na tej podstawie zestawienia, listy materiałowe i wykazy, które można na życzenie wydrukować uporządkowane w dowolny, zadany przez użytkownika sposób. Warto tu podkreślić, że program zachowuje faktyczny stan połączeń w modyfikacjach powykonawczych, co pozwala na odtworzenie ewolucji projektu i, że jest wposażony w narzędzia do importu zbiorów "obcych" - w formatach ASCII i dBase oraz "Elewacje" - umożliwiające narysowanie szafy połączeń na podstawie gabarytów aparatów, które mają być umieszczone w jej wnętrzu i rozmieszczenie aparatów w tzw. szafie, co może się odbywać automatycznie w typowych, albo "półautomatycznie" w nietypowych, gdy program "podpowiada" właściwe odległości od ścianek i innych aparatów.

Eksporty i słowniki

Niemniej ważną cechą Schemy jest możliwość zapisania schematu albo całego projektu w formatach DXF AutoCAD-a oraz innych programów graficznych np. CorelDraw. Dokonać tego potrafi podprogram "wymiana-DXF", stanowiący integralną część pakietu. Schema V6 ma jeszcze jedną, interesującą możliwość: program ten wyposażono bowiem w wielojęzyczny Słownik Terminów. Podprogram "terminy", gdyż tak się on nazywa, pozwala na tłumaczenie projektów na inne języki i, co zaskakujące czyni to w miarę dobrze. Dzięki temu możemy tworzyć projekt w jednym z dostępnych języków, a sprawdzać poprawność opisów w tym języku lub przenosićz łatwością obcojęzyczną (np. importowaną), dokumentację na nasz grunt. Jeśli wystąpią w projekcie słówka "dziwne", generowana jest automatycznie lista terminów nierozpoznanych, więc zważywszy, że projekty przetwarzane są przez podprogram "terminy" kompleksowo, razem z zestawieniami i formatkami, można się spodziewać znacznego skrócenia czasu pracy podczas wykonywania takich zadań.

Na marginesie

W Schemie v.6 programy pomocnicze "działają" na danych podstawowych, a żródłem ich "wiedzy" o używanych w projekcie elementach są cechy, nadawane im w trakcie jego tworzenia. Taki mechanizm ułatwia szczegółową obróbkę całego projektu w procesie CAE i zapewnia wysoką dokładność obliczeń. Podsumowując należy stwierdzić, że porgram Schema V6 jest potężnym narzędziem CAE, pozwalającym sprawnie projektować wszelkie instalacje elektryczne i, co niemniej ważne, drukować schematy wykonawcze, zestawienia użytych w projekcie elementów oraz sporządzać kompletny kosztorys projektu.

Opisane we wstępie stosunkowo duże wymagania sprzętowe są, naszym zdaniem, proporcjonalne do możliwości tego programu, a dosyć skomplikowane obliczenia, jakich w trakcie projektowania musi dokonywać komputer, tłumaczą je w całej pełni. Poza tym program ten działa szybko i sprawnie na minimalnej konfiguracji, więc nie należy się obawiać, że sprzęt, który zakupimy zgodnie z zaleceniami instrukcji w praktyce okaże się dla niego zbyt mało wydajny. Wszystkie te cechy sprawiają, że program ten z czystym sumieniem można polecić nawet bardzo zaawansowanym projektantom i wykonawcom rozległych instalacji elektrycznych, czy automatyki przemysłowej, szczególnie, że jego producent - francuska firma IGE oraz autorzy polskiej wersji - oddział IGE w Krakowie nie tylko pracują nad jego rozwojem, lecz także świadczą inne, ciekawe usługi.


TOP 200