Narzędzie Google do zgłaszania wniosków o usunięcie siebie z wyników wyszukiwania

Google musiało zastosować się do decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który nałożył na firmę z Mountain View obowiązek przygotowania mechanizmu przyjmowania zgłoszeń z prośbami o usunięcie materiałów z wyników wyszukiwania, jeśli godził on w interesy internauty. Od teraz każdy użytkownik sieci będzie mógł wysłać taki wniosek.

Firma z Mountain View udostępniła na swojej stronie specjalny formularz, który pozwoli na usunięcie z wyników wyszukiwania wpisów, które naruszają dobra zgłaszającego. To pokłosie decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w maju ogłosił, że każdy internauta będzie miał prawo do usunięcia z wyników wyszukiwania konkretnych materiałów na wniosek osoby, których one dotyczą. Tym samym wszyscy internauci mają “prawo do bycia zapomnianym”.

Po wypełnieniu formularza prośba ma zostać przekazana do administratorów Google, którzy będą każdą sprawę rozpatrywać indywidualnie. W formularzu należy umieścić linki do stron, które mają nie być indeksowane w połączeniu z nazwiskiem zgłaszającego. Konieczne będzie też dołączenie skanu dowodu osobistego lub dowolnego innego dokumentu ze zdjęciem. W razie pozytywnego rozpatrzenia prośby w późniejszych wyszukiwaniach dokonywanych z terenu Unii Europejskiej wyniki, których dotyczył wniosek, nie będą wyświetlane.

Zobacz również:

Narzędzie Google do zgłaszania wniosków o usunięcie siebie z wyników wyszukiwania

Niestety, jak na razie narzędzie Google nie działa tak, jak można by tego oczekiwać. Po zgłoszeniu swojej prośby gigant z Mountain View informuje o tym, że dopiero pracuje nad wdrożeniem systemu odbierania zgłoszeń, a teraz wysyłane prośby trafiają do kolejki.


TOP 200