Narzędzia do modelowania sieci

Dokumentacja

Dokumentacja do IT Guru jest dostępna na płycie CD lub online. Jeżeli użytkownik wymaga wersji drukowanej, podlega to opłacie dodatkowej. Jest to zadziwiające, że tak rozbudowany i drogi produkt nie zawiera profesjonalnie wykonanej, drukowanej dokumentacji.

Drukowana wersja do programu NetRule wydaje się pochodzić z kolorowej drukarki laserowej. Mimo że zawiera ona niezbędne informacje, nie jest to dokumentacja najwyższej jakości.

Do oprogramowania Shunra dodano profesjonalny podręcznik użytkownika, który zawiera przejrzyście przedstawioną procedurę konfiguracyjną. Rozczarowanie może powodować wysiłek, jaki trzeba włożyć, aby dostać się do niektórych informacji szczegółowych (np. kwestia przygotowania kabla krosowego do połączenia urządzeń).

Rozważania dotyczące wyboru oprogramowania

Narzędzia do modelowania sieci

Ocena narzędzi do modelowania sieci

IT Guru jest bogatym w funkcje i wysoce wydajnym narzędziem. Użytkownicy tego pakietu są jednak zobligowani do posiadania gruntownej wiedzy dotyczącej sieci oraz samych urządzeń wykorzystywanych przy modelowaniu.

Nawet jednak po jednodniowym szkoleniu zorganizowanym przez firmę Opnet zdarza się, że użytkownik długo się zastanawia, kiedy chce użyć kilku zaawansowanych funkcji produktu. W każdym razie, kiedy już zrozumie zasady jego działania, to staje się jasne, że jest to narzędzie z praktycznie nieograniczonymi możliwościami.

Inżynierowie sieciowi poszukujący wyrafinowanego i specjalizowanego oprogramowania, które pozwala modelować prawie wszystkie zagadnienia, mogą znaleźć w IT Guru to, czego szukali.

NetRule nie posiada takiej mnogości opcji jak IT Guru, ale to, co powoduje pewne ograniczenia w możliwościach symulacyjnych i konfiguracyjnych programu, sprzyja uproszczeniu i przyjazności interfejsu użytkownika. Po uczestnictwie w jednodniowej sesji przygotowującej, testujący byli w stanie stworzyć bez większych problemów potrzebne modele sieci. To łatwe do opanowania oprogramowanie pozwala na modelowanie przyzwoicie działających sieci o trochę mniejszych rozmiarach. Jest to więc idealne rozwiązanie do modelowania sieci LAN dla pojedynczych budynków czy departamentów.

Chociaż Shunra nie może być porównywana z IT Guru i NetRule pod względem dokładności modelowania sieci, pozwala na pokazanie, jak na aplikacje i różne zdarzenia mogą wpływać wąskie gardła, ograniczenia na łączach, opóźnienie pakietów, jitter itp. Wykorzystanie Visio jako interfejsu użytkownika jest pomysłem znakomitym (nawet początkujący inżynier czy projektant zna chociaż trochę interfejs Visio). Jest to wielka zaleta tego pakietu, która znacząco redukuje proces poznawania oprogramowania. Ma ono ponadto wybitne możliwości w zakresie modelowania łączy Frame Relay, T-1/E-1 oraz gigabitowych. Zalety te, wraz z rozwijanymi menu, które pozwalają na zmiany parametrów łącza w locie, naturalnie robią z tego oprogramowania niezwykle użyteczne narzędzie do modelowania połączeń sieci WAN.

O symulatorach sieciowych pisaliśmy więcej w NetWorld 6/2004.

Jak testowano

Modelowanie sieci UCSF nie było zadaniem banalnym, ponieważ miała ona ponad 30 000 punktów węzłowych metropolitalnej sieci IP obejmujących San Francisco. Ponadto zawierała więcej niż 1000 przełączników oraz 100 routerów. Sieć rdzeniowa była połączona za pomocą linii dzierżawionych do 194 zdalnych lokalizacji rozproszonych po całym stanie Kalifornia.

Oprogramowanie IT Guru i NetRule zostało zainstalowane na komputerach PC Dell Intel Xeon 2.0 GHz z systemem operacyjnym Microsoft Windows 2000 Professional (Service Pack 4). Do testowania możliwości tych aplikacji zostały wymodelowane dwa oddzielne środowiska. Jedno - wykorzystujące rzeczywistą konfigurację sieciową, opartą na pliku tekstowym CiscoWorks wyeksportowanym z działającej sieci. Składała się ona z 70 routerów i 50 przełączników odpowiadających rdzeniowi rzeczywistej sieci kampusowej. Drugie środowisko, znacznie skromniejsze, skonfigurowane ręcznie, składało się z 12 routerów połączonych w konfiguracji full-mesh (konfiguracja oparta na części działającej sieci kampusowej).


TOP 200