Narzędzia do modelowania sieci

Pod względem wydajności IT Guru przodował w stawce. Produkt jest bardzo elastyczny i skalowalny, zapewnia również wiele użytecznych funkcji. Interfejs użytkownika oferuje kilka opcji i szablonów, które w łatwy sposób pozwalają użytkownikom na stworzenie swojej konfiguracji. To wszystko sprawia, że jest to pełny, wydajny i zarazem bardzo skomplikowany produkt.

Narzędzia do modelowania sieci

NetRule 6.0

NetRule wymagał niewiele czasu i nakładów, aby skonfigurować badaną sieć. Pakiet zawiera wbudowaną paletę produktów Cisco oraz wielu "standardowych" urządzeń. Tworzenie nowych modeli elementów sieciowych jest proste. Należy metodą "przeciągnij i upuść" wprowadzić urządzenie z biblioteki NetRule, dodając odpowiednie linki i informację o protokołach. Następnie tworzy się parę źródło-cel dla danego urządzenia oraz wymagane zasoby, takie jak priorytet, maksymalna długość przesyłanych jednostek danych, opóźnienie i zakładany ruch.

Niestety, NetRule nie ma bezpośredniego interfejsu do takich pakietów, jak OpenView i CiscoWorks. NetRule może czytać pliki CiscoWorks, lecz nie w tak bezpośredni sposób jak IT Guru. Plik taki musi być w specjalnym formacie akceptowanym przez aplikacje NetRule. Dla dużych środowisk testowych zmiana pliku CiscoWorks wydaje się skomplikowanym zadaniem. W wyniku tego do testowanego produktu nie można w prosty sposób zaimportować topologii ze 120 urządzeniami. Zamiast tego należało wprowadzić całą topologię ręcznie (dla testowanej struktury zajęło to ok. 30 min). Kiedy model był już gotowy, to możliwe było stworzenie raportów opartych na zmianach w konfiguracji urządzeń i łączy. Usługa raportowania NetRule była bardzo użyteczna i pozwoliła na graficzne wyświetlenie wykorzystania łączy, opóźnień, przepływu itp. Wydajność tej aplikacji była na akceptowalnym poziomie. NetRule dosyć długo się uruchamia, ale kiedy jest już gotowy do pracy, to wydaje się działać szybko i stabilnie, niezależnie od tego, jak głębokie zmiany wprowadzimy do symulowanego modelu.

NetRule 6.0

Producent: Analytical Engines,http://www.analyticalengines.com/ ,http://www.netrule.com

Koszty: 25 000 USD za testowaną wersję

Możliwości: łatwy do wdrożenia, przyjazny interfejs użytkownika, łatwy do opanowania

Ograniczenia: brak kilku funkcji i możliwości wymaganych przy modelowaniu sieci korporacyjnych, brak możliwości bezpośredniego importu danych z powszechnie używanych pakietów zarządzania

Podejście aplikacji Shunra do modelowania sieci jest bardziej empiryczne - zbiera ona bezpośrednio parametry sieci, a następnie uruchamia je ponownie, pozwalając aplikacjom na działanie w tak zapisanym modelu. Ze względu na taki sposób pracy niektóre standardowe parametry symulatorów sieci nie stosują się do tej aplikacji (importowanie plików CiscoWorks czy OpenView). Konfiguracja polegała na kliknięciu prawym przyciskiem na łącze i zmianę parametrów w menu. Wprowadzone zmiany w sieci można obserwować, wykorzystując aplikacje działające w środowisku StormAppliance. Dużą zaletą była wbudowana funkcja sniffera protokołów. Aplikacja z funkcjami raportowania pozwalała tworzyć czytelne i estetycznie wyglądające wykresy opóźnień, kolejek czy liczby transmitowanych pakietów.

Shunra jest sprzętowym narzędziem do modelowania sieci. Jest to w pewnym stopniu aplikacja, która powinna dawać najlepsze parametry wydajnościowe spośród wszystkich programowych aplikacji (prędkość działania była tak samo dobra - lub nawet lepsza od innych testowanych produktów, szczególnie jeżeli chodzi o implementację zmian w strukturze sieci). Jednakże aplikacja ta ma jedną irytującą własność: kiedykolwiek, gdy zmieniono w teście jakiś parametr modelu, należało przeładować hardware. Przykładowo, przełączanie StormAppliance pomiędzy warstwą 2 i 3 (komutacja i routing) wymagało restartu - tak samo jak w przypadku włączenia i wyłączenia multicastu (niekiedy dobrze było zmienić sposób komutacji i routingu w samej sieci, aby zaobserwować wydajność testowanego modelu sieci). Dodatkowo proces restartu był dosyć długi - zajmował ponad 2 min.

Zagadnienia instalacyjne

IT Guru 10.5 jest kompletnym produktem. Użytkownik otrzymuje 4 płyty CD, które zawierają moduł serwera komunikacyjnego (Report Server), aplikację IT Guru, dokumentację oraz bibliotekę modeli (Opnet Model Library). Pakiet zawiera ponadto środowisko ACE (Application Characterization Environment), przebiegu symulacji (Simulation Runtime), analizy strumieni ruchu (Flow Analysis), Net Doctor oraz moduł ACE Decode Module. Istnieje liczna rzesza różnych modułów (niektóre pochodzą z wersji podstawowej produktu, niektóre są dostępne w zależności od zamówionej wersji oprogramowania, inne dostępne za dodatkową opłatą). Ogromna ilość dostępnych modułów odzwierciedla elastyczność, ale również złożoność tego oprogramowania. To nie jest pakiet, który można zainstalować i zacząć od razu z niego korzystać, ponieważ posiada niezliczoną ilość opcji i możliwości, które muszą być ustawione, zanim użytkownik będzie mógł skorzystać ze wszystkich dostępnych funkcji programu.

W teście instalacja była bezproblemowa, mimo że zabierała blisko 10 min (instalacja biblioteki modeli, która wymaga ogromnej ilości miejsca na dysku twardym - 830 MB). Zadziwiające może być to, że instalacja wymagała dwukrotnego kompletnego przeładowania systemu, aby program był gotowy do użycia NetRule był oprogramowaniem bardziej kompaktowym, które potrzebowało zwykle 13 MB na dysku twardym, ale niestety nie obejmowało narzędzi i modułów dostępnych w IT Guru. Proces instalacji pochłaniał troszeczkę więcej niż minutę i nie wymagał przeładowania systemu.

Pakiet Shunra/Storm zawierał elementy dedykowanego wyposażenia o nazwach StormAppliance (hardware), StormCatcher (umożliwia przechwytywanie i odtwarzanie aktywności sieci) i StormConsole. Storm-Appliance odpowiada za emulowanie parametrów łącza, takich jak pasmo, straty pakietów, opóźnienia oraz uszkodzenia pakietów. StormConsole (makro programu Microsoft Visio) pozwala na tworzenie modeli sieci oraz jest interfejsem do modułu StormAppliance. Instalacja pakietów StormCatcher i StormConsole była krótka. Podczas instalacji warto zwrócić uwagę na fakt, że połączenie komputera z portem modułu StormAppliance wymaga kabla ethernetowego z przeplotem.


TOP 200