Narzędzia dla partnerów

IBM będzie wspierał bazy danych Informixa. Kwestia narzędzi Informix 4GL pozostaje otwarta .

IBM będzie wspierał bazy danych Informixa. Kwestia narzędzi Informix 4GL pozostaje otwarta .

Przejęcie Informixa przez IBM w kwietniu br. zmieniło układ sił na rynku baz danych. Transakcja wzbudziła wiele emocji, zwłaszcza wśród klientów i partnerów Informixa, niepewnych co do swojej przyszłości. Wiadomo było, że IBM kupił za 1 mld USD dział baz danych Informix Software głównie ze względu na jego bazę ok. 100 tys. klientów. Istniała zatem obawa, że IBM zechce zmusić ich do szybkiej migracji do własnej bazy - DB2 Universal Database. Tak się jednak nie stało.

W kierunku unifikacji

Dziś już wiadomo, że IBM utrzyma wsparcie dla produktów bazodanowych Informixa co najmniej przez najbliższe 2, 3 lata. Będzie je także rozwijać w kierunku zgodności z bazą DB2. Z kolei funkcjonalność produktów Informixa ma być stopniowo włączana do kolejnych wersji bazy DB2. Ostateczna unifikacja obu baz planowana jest na 2003 r., kiedy to ukaże się wersja 9.0 DB2.

Jeśli jednak przyszłość bazy danych Informix jest w miarę określona, nie wiadomo, jaki los czeka wysłużone narzędzia programistyczne Informixa. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele lat temu producenci oprogramowania zdecydowali się na technologię Informixa nie tylko ze względu na motor bazy danych, ale także nowoczesne wówczas narzędzia do tworzenia aplikacji - Informix 4GL. Co więcej, każda z tych firm latami wzbogacała standardowe biblioteki 4GL we własne funkcje, które często sta- wały się ważną częścią tworzonych systemów.

Migrować, nie migrować?

Problem nie dotyczy wszystkich partnerów Informixa w Polsce. "Współpracujemy z Informixem od 1987 r., jednak nie wykorzystujemy jego narzędzi 4GL. Aplikacje tworzyliśmy w języku C i SQL, budując własne biblioteki. Stąd nasze aplikacje mogą współpracować nie tylko z bazami Informix, ale również Oracle i IBM" - mówi Marek Wesołowski, wiceprezes sp. z o.o. z Kielc.

Na technologii budowy aplikacji Informixa wychowały się tysiące polskich programistów. Tylko gdyński Prokom Software SA - największy partner Informixa w Polsce - zatrudnia dzisiaj ponad 400 specjalistów od Informix 4GL.

Konkretnych informacji oczekują także pozostali partnerzy Informixa. "Chcemy od IBM uzyskać jasne stanowisko co do przyszłości narzędzi Informix 4GL. Chcemy znać plany z wyprzedzeniem, aby móc przygotować ewentualną migrację do innych środowisk budowy aplikacji. Od kilku miesięcy testujemy np. kompatybilne z Informix 4GL narzędzia francuskiej firmy 4JS" - podkreśla Janusz Sokołowski, dyrektor działu Unix krakowskiej firmy Pro-Holding sp. z o.o., która od wielu lat współpracowała z Informixem.

Niektórzy dostawcy oprogramowania już dawno wycofali się z używania narzędzi programistycznych Informixa. "Jakiś czas temu zdecydowaliśmy, że nie będziemy walczyć z Windows. Sukcesywnie rezygnujemy więc z narzędzi 4GL. Nie zamierzamy jednak rezygnować ze sprawdzonego i szybkiego motoru bazy danych Informix" - mówi Krzysztof Nowak z krakowskiej firmy Fortech. Fortech zastępuje obecnie interfejsy znakowe "cienkimi" aplikacjami pisanymi w Visual Basicu, łączącymi się z bazą danych za pośrednictwem biblioteki Informix Connect lub interfejsami ODBC/JDBC. Coraz częściej aplikacje tej firmy korzystają także z interfejsu przeglądarki internetowej.

Decyzji jeszcze nie ma

IBM na razie nie zajął wyraźnego stanowiska w sprawie narzędzi programistycznych Informixa. Podjęcie decyzji utrudnia bowiem fakt, że narzędzia Informix 4GL nie były powszechnie używane, zwłaszcza w USA. Najwięcej aplikacji powstało w Europie Środkowej i Wschodniej. "Centrala firmy nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. Sądzę, że informacji na ten temat można się spodziewać naj-wcześniej pod koniec tego roku. Nie mogę jednak nic obiecywać" - twierdzi Jerzy Pasula, zastępca dyrektora działu oprogramowania w sp. z o.o.


TOP 200