Narzędzia dla Windows

Bezpłatne lub bardzo tanie programy mogą znacznie pomóc w usprawnianiu pracy systemu.

Bezpłatne lub bardzo tanie programy mogą znacznie pomóc w usprawnianiu pracy systemu.

W Internecie można znaleźć wiele interesujących programów narzędziowych, które umożliwiają diagnostykę systemu i zwiększenie wydajności Windows. Wiele z tych mało znanych programów jest dostępnych bezpłatnie lub po niskiej cenie. Oto przykłady najbardziej przydatnych tego typu aplikacji.

Na uwagę zasługują dwa narzędzia do śledzenia zainstalowanych w systemie programów i procesów, zapewniające więcej informacji niż standardowe funkcje Windows. Program PrcView jest dostępny bezpłatnie pod adresem www.teamcti.com/pview/prcview.htm i może pracować pod kontrolą Windows 95/98 lub Windows NT. Drugie narzędzie - TaskInfo98 dla Windows 95/98 - kosztuje 12 USD, ale wersja o ograniczonym czasie korzystania jest bezpłatna i można ją znaleźć pod adresem www.iarsn.com/download.html. Programy pozwalają na odszukanie aplikacji, które nadmiernie obciążają system, i wyszukiwanie elementów usuniętych aplikacji, które pozostały w systemie i spowalniają jego pracę.

Mało znanym narzędziem, które udostępnia system Windows 98, jest System Configuration Utility. Ten program diagnostyczny można uruchomić wybierając menu Narzędzia, Informacje o systemie i System Configuration Utility lub bezpośrednio wpisując w oknie dialogowym Uruchom polecenie msconfig.exe. Program pokazuje wszystkie sterowniki i moduły uruchamiane automatycznie przez system jako reakcję na polecenia wstawione do plików autoexec.bat i System.ini, wpisy umieszczone w bazie danych Registry i inne programy. Szczególnie interesujące informacje pojawiają się dzięki karcie Startup, która wyświetla listę procesów inicjowanych w momencie uruchamiania Windows. Nie należy jednak używać Systemu Configuration Utility do dodawania lub usuwania elementów. Narzędzie jest przeznaczone wyłącznie do celów diagnostycznych.

Z kolei bezpłatny program Cacheman automatycznie oczyszcza pamięć podręczną (cache) wykorzystywaną przez dyski i system. Dzięki ograniczeniu korzystania z pliku wymiany zwiększa się wydajność Windows. Program Cacheman można pobrać ze strony WWW o adresiehttp://members.xoom.com/ultimatum/cacheman.htm.

Najdroższym spośród wymienionych programów jest MemTurbo, który kosztuje 19,95 USD. Narzędzie to powoduje, że Windows zaczyna funkcjonować tak, jakby go przed chwilą zainstalowano. Jest to możliwe dzięki temu, że program efektywnie zarządza pamięcią systemu, defragmentując ją, i wyszukuje błędy, za które odpowiadają nieprawidłowo pracujące aplikacje. Dzięki temu komputer szybciej wykonuje zadania.

MemTurbo nie modyfikuje systemowych bibliotek DLL, ale automatycznie diagnozuje krytyczne sytuacje związane z wykorzystaniem pamięci i odpowiednio koryguje pracę systemu. Bezpłatna, próbna wersja programu działająca przez 30 dni dostępna jest pod adresem www.memturbo.com.

Programy do optymalizacji Windows

PreView - www.teamcti.com/pview/prcview.htm

TaskInfo98 - www.iarsn.com/download.html

Cacheman -http://members.xoom.com/ultimatum/cacheman.htm

MemTurbo - www.memturbo.com

<hr size=1 noshade>Na podstawie InfoWorld oprac. Jch


TOP 200