Narzędzia cyfrowe mogą pomóc w zatrzymaniu pracowników pierwszej linii

Dla wielu firm z branży detalicznej, hotelarskiej czy transportowej zatrzymanie pracowników stało się priorytetem - a nowe narzędzia cyfrowe są coraz częściej postrzegane jako ważny sposób zapobiegania odchodzeniu pracowników pierwszej linii.

Narzędzia cyfrowe mogą pomóc w zatrzymaniu pracowników pierwszej linii

Fot. Elevate/Pexels

Pomimo obaw o nadchodzącą recesję, wiele firm wciąż boryka się z poważnymi problemami związanymi z brakiem personelu - szczególnie te, które zatrudniają wielu pracowników pierwszej linii w branży detalicznej, hotelarskiej i transportowej. Dlatego zatrzymanie pracowników stało się najwyższym priorytetem.

Zapraszamy do dyskusji!

Wzmocnienie pozycji pracowników pierwszej linii, którzy stanowią jeden z najcenniejszych zasobów firmy, ma kluczowe znaczenie dla transformacji cyfrowej. Aby pokazać skalę warto przywołać statystykę - 2 miliardy pracowników pierwszej linii na całym świecie stanowią 80% globalnej siły roboczej, a 88% organizacji zatrudnia osoby na stanowiskach pierwszej linii. Redakcja Computerworld serdecznie zaprasza na hybrydowe spotkanie 22 września 2022 "Technologia wspierająca komunikację i współpracę pracowników pierwszej linii". Szczegóły i rejestracja

Choć pracownicy zmieniają pracę z różnych powodów - wyższego wynagrodzenia, lepszych możliwości rozwoju kariery, elastyczności miejsca pracy - firmy odkrywają, że dzięki narzędziom cyfrowym mają większą szansę na zatrzymanie cennych pracowników pierwszej linii.

Zobacz również:

  • "Ciche cięcia" pracowników nie mają sensu i są kosztowne
  • Konferencja MakeYourLeadershipAwesome: Nowoczesne i odpowiedzialne przywództwo#

„Technologia może nie tylko pomóc pracownikom pierwszej linii uzyskać głos, ale może pomóc im poczuć częścią zespołu, wiedzieć, że są doceniani i zwiększyć ich efektywność" - powiedziała Angela Ashenden, główny analityk w CCS Insight. „To zaangażowanie może zmniejszyć rotację pracowników i rozwijać społeczność, a także budować rozpoznawalną i atrakcyjną kulturę firmy".

Ponad jedna trzecia (37%) pracowników bez biurka rozważa odejście z pracy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, jak wynika z lipcowego badania Boston Consulting Group przeprowadzonego wśród 7000 pracowników w siedmiu krajach i różnych sektorach.

„Ludzie obawiają się recesji, ale jest wiele wolnych miejsc pracy do obsadzenia. Nawet jeśli zaczniesz ciąć niektóre etaty, nadal chcesz [zatrzymać] najlepszych pracowników, więc liczba 37% jest dość niepokojąca", powiedziała Debbie Lovich, dyrektor zarządzający i starszy partner w Boston Consulting Group.

Głównym powodem rozważania odejścia z pracy był brak możliwości rozwoju kariery (41%), na drugim miejscu znalazły się obawy związane z wynagrodzeniem (30%). Inne powody to elastyczność w zakresie godzin pracy i lokalizacji (28%), równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (22%) oraz brak satysfakcji z obecnej roli (15%).

Istnieją sposoby, aby technologie w miejscu pracy pomogły rozwiązać większość z tych problemów, powiedział Lovich. Na przykład wprowadzenie narzędzi do organizacji pracy zmianowej może zapewnić większą elastyczność lub mikro-learning może być wykorzystywany do podnoszenia kwalifikacji pracowników i pomagać w rozwoju ich kariery. Można również wykorzystać narzędzia rozpoznawania pracowników, aby podkreślić i nagrodzić ich dobre wyniki.

Więcej opcji technicznych dla pracowników pierwszej linii

W ostatnich latach zwiększył się zakres oprogramowania mającego na celu wspieranie pracowników pierwszej linii. Na przykład Microsoft Teams i Meta's Workplace, które zostały zaprojektowane głównie z myślą o pracownikach biurowych, zostały dostosowane do przepływu pracy pracowników pierwszej linii. Pojawiło się też wielu mniejszych dostawców, którzy zaspokajają potrzeby komunikacyjne pracowników bez biur, takich jak StaffBase, Beekeeper, Yoobic i WorkJam.

Możliwości obejmują zarówno proste komunikatory internetowe, jak i funkcje zarządzania zadaniami, uczenia się i intranetu, które poprawiają przepływ informacji i tworzą silniejsze więzi między centralą a pracownikami pierwszej linii.

Istnieje również wiele narzędzi do zarządzania zasobami ludzkimi i pracą, które starają się usprawnić zarządzanie pracownikami pierwszej linii, w tym narzędzia do planowania zmian, onboardingu i płac. „Aplikacje HR to także wielka szansa dla pracowników pierwszej linii, czy to w zakresie czynności transakcyjnych, takich jak rezerwacja czasu wolnego, czy też w celu uzyskania dostępu do ofert pracy w całej firmie, a nawet dostępu do świadczeń pracowniczych" - powiedział Ashenden.

Aby uzyskać dostęp do tych aplikacji, pracownicy bez biurka będą zazwyczaj potrzebowali smartfona lub innego urządzenia mobilnego, a firmy chętnie oferują takie narzędzia, zwłaszcza w obliczu pandemii COVID-19.

Badanie IDC wykazało, że 42% pracowników nie biurowych w USA jest w pełni zależnych od urządzeń mobilnych, co oznacza, że nie mogą oni fizycznie wykonywać swojej pracy bez pomocy urządzenia mobilnego.

„Praca na pierwszej linii często ma charakter manualny i/lub jest związana z obsługą klienta, więc wczesniej przypadki wykorzystania urządzeń mobilnych dla pierwszej linii nie wydawały się wysokim priorytetem" - powiedział Bryan Bassett, kierownik badań IDC zajmujący się mobilnością w przedsiębiorstwach. „To z pewnością zmieniło się w ciągu ostatnich dwóch lat, ponieważ firmy nauczyły się, że mobilizacja pracowników frontline pomaga uczynić ich bardziej efektywnymi i wydajnymi".

Ręczne procesy i nieodpowiednie narzędzia

Pracownicy nie biurowi stanowią większość globalnej siły roboczej (firma analityczna Gartner szacuje, że jest ich 2,7 miliarda - ponad dwa razy więcej niż pracowników stacjonarnych), ale często są pomijani, jeśli chodzi o inwestycje w IT w porównaniu z pracownikami biurowymi.

Stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do rozpowszechnienia narzędzi zwiększających produktywność wśród pracowników biurowych. "To zaczyna się zmieniać, ale wciąż jest daleko w tyle i myślę, że jest to objaw tego, że pracownicy bez biur są pomijani w każdym obszarze" - mówi Lovich.

Pracownicy bez biurka częściej polegają głównie na procesach opartych na papierze (15%) w porównaniu z pracownikami biurkowymi (5%), jak wynika z badania Skedulo przeprowadzonego wśród 500 pracowników bez biurka i 500 pracowników biurkowych w USA. Jest też odwrotnie: pracownicy biurowi częściej polegają na procesach cyfrowych (75%), aby wykonać swoją pracę, w porównaniu z ich odpowiednikami bez biur (54%).

„Pracownicy chcą być wyzwaniem w swojej pracy, a nie ręcznie wprowadzać informacje, które nie tylko zajmują znaczną ilość czasu, ale odrywają ich od pracy, którą faktycznie chcą wykonywać" - powiedział Matt Fairhurst, dyrektor generalny firmy Skedulo, która sprzedaje oprogramowanie do planowania i produktywności oraz do koordynowania zadań pracowników mobilnych. Powiedział, że dostęp do narzędzi cyfrowych może pomóc w utrzymaniu pracowników, ponieważ mogą oni skupić się na "innych zadaniach w miejscu pracy".

"Jeśli te narzędzia nie są dostępne, po prostu pójdą znaleźć inną firmę, która ich używa", powiedział Fairhurst. "Jeśli jest łatwiejszy sposób na wykonanie pracy, dlaczego tego nie zrobić? Utrudnianie działania poprzez brak modernizacji tylko zwiększy rotację".

Ważne jest, aby spełnić oczekiwania pracowników już przyzwyczajonych do nowoczesnych narzędzi cyfrowych, powiedział Fabrice Haiat, dyrektor generalny Yoobic, platformy cyfrowego miejsca pracy skierowanej do pracowników handlu detalicznego i restauracji. "Większość pracowników w handlu detalicznym to millenialsi. Nie chcą czytać dokumentu na zapleczu sklepu i wypełniać papieru; to nie jest sposób, w jaki ludzie chcą doświadczyć swojej pracy, więc musisz wprowadzić nowe narzędzia, jeśli chcesz ich zatrzymać" - powiedział.

Zaspokajanie potrzeb różnych ról na pierwszej linii

Aby technologia przyniosła efekty, kluczowe jest wdrożenie odpowiednich narzędzi do pracy.

Wiele firm polega na narzędziach cyfrowych, które nie są odpowiednio dopasowane do celu, powiedział Haiat. "Kiedy rozpoczynamy projekt, 80% zaczyna od zera lub używa WhatsApp, Excel i SharePoint", powiedział. "Jeśli masz 1000 sklepów z 20 000 pracowników i próbujesz mieć je na WhatsApp, to natychmiast będzie bałagan, nie mówiąc już o ryzyku dla biznesu".

Zaspokojenie potrzeb wszystkich pracowników może być jednak trudniejsze niż się wydaje, ze względu na rozbieżności w przebiegu pracy na różnych stanowiskach. "To bardzo zróżnicowana dziedzina: kierowcy ciężarówek, pracownicy fabryki, pracownicy restauracji, magazynierzy, pracownicy szpitala" - powiedział Lovich. "Wyzwanie w obszarze tych technologii polega na tym, jak dopasować je do przepływu pracy".

Jest to problem, który Haiat chce rozwiązać w Yoobic oferując szkolenia pracowników, włączając naukę do swojej aplikacji do komunikacji i zarządzania zadaniami. "To musi być część podróży pracownika" - powiedział. "Nigdy nie można zakładać, że pracownicy pierwszej linii będą siedzieli przed komputerem przez dwie godziny i przechodzili przez długie szkolenia itp. Uczą się poprzez działanie, więc potrzebne są fragmenty treści wpisane w ich pracę".

Istnieją pewne ważne cechy wspólne dla wszystkich ról zawodowych, czy to na linii frontu, czy w biurze; każdy pracownik może na przykład skorzystać z poczucia przynależności i połączenia z resztą organizacji.

"Kluczem jest rozpoczęcie przełamywania barier między pracownikami biurowymi a pracownikami pierwszej linii, umożliwianie dialogu i tworzenie społeczności obejmującej całą firmę" - powiedział Ashenden. "Podczas gdy pracownicy pierwszej linii mogą mieć różne potrzeby w zakresie narzędzi operacyjnych, istnieje jednolita potrzeba komunikacji niezależnie od typu pracownika".

Artykuł pochodzi z Computerworld.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200