Narzędzia IT za darmo od Ośrodka Przetwarzania Informacji

OPI udostępnił m.in. modele uczenia maszynowego, narzędzia do przetwarzania języka naturalnego, otwarte zbiory danych naukowych oraz kod źródłowy popularnej platformy e-learningowej NAVOICA.

Źródło: OPI

Państwowy Instytut Badawczy Ośrodek Przetwarzania Informacji to nowoczesne centrum technologii informatycznych i sztucznej inteligencji. OPI stawia na rozwój społeczeństwa informacyjnego. Motto instytutu brzmi „Od informacji do innowacji”. OPI wspomaga wdrażanie polityki rządowej w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego oraz wspiera nasze państwo w budowaniu innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy. Najbardziej rozpoznawane narzędzia IT instytutu to POL-on, RAD-on, ELA, JSA, OSF, PBN, SEDN i portal e-learningowy NAVOICA.

Modele uczenia maszynowego OPI są jednymi z najlepszych w Polsce, a ich liczba zwiększa się każdego roku. Dzięki podobnym algorytmom użytkownicy internetu mogą tłumaczyć tekst na różne języki i rozmawiać z chatbotami. Większość tych modeli opracowywanych jest dla języka angielskiego. OPI udostępnia wszystkim za darmo modele polskojęzyczne. Prace nad rozwojem neuronowych modeli języka trwają w wielu ośrodkach informatycznych i firmach na całym świecie. Branża IT już od dłuższego czasu dostrzega w nich duży potencjał. Opracowanie nowych modeli neuronowych wymaga jednak dużych mocy obliczeniowych i specjalistycznej infrastruktury. Niemożliwe jest ich wytrenowanie przez pojedyncze osoby lub małe organizacje. Dodatkowo, niezbędne są duże ilości danych. Tak jak w przypadku innych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (SI) – im większy zbiór danych został wykorzystany do wytrenowania modelu, tym bardziej będzie on precyzyjny.

Zobacz również:

  • Kobiety są nadal mniejszością w naukach technicznych
  • Albo rozwój, albo odejście - pracownicy walczą o nowe kompetencje

„Zatrudniamy w OPI bardzo dobrych specjalistów, nie tylko z dziedziny informatyki. Od ponad 30 lat realizujemy z sukcesem projekty IT i wspieramy polską naukę. W tym czasie powstało bardzo dużo produktów. Część z nich właśnie udostępniliśmy na naszej stronie. Postanowiliśmy podzielić się efektami naszej pracy, aby przyspieszyć rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Co ważne, wszystkie udostępnione narzędzia każdy może pobrać całkowicie za darmo. Uznaliśmy, że w interesie nas wszystkich jest dynamiczny rozwój branży IT i środowiska naukowego w Polsce – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji.

OPI stawia nie tylko na rozwój branży IT, ale także wspiera polską naukę. W tym celu udostępnił otwarte zbiory danych naukowych. Dotyczą one wielu, różnorodnych projektów naukowych OPI. Skorzystać z nich mogą wszyscy badacze, bez względu na afiliację. Wystarczy wybrać zakładkę „Do pobrania” na stronie www.opi.org.pl i pobrać narzędzie, które chcielibyśmy wykorzystać w realizacji własnej działalności. OPI udostępnił m.in. modele uczenia maszynowego, narzędzia do przetwarzania języka naturalnego, otwarte zbiory danych naukowych oraz kod źródłowy popularnej platformy e- learningowej NAVOICA. Aby skorzystać z powyższych narzędzi, nie jest wymagane spełnienie żadnych warunków formalnych ani logowanie. Każdy może pobrać udostępnione efekty pracy ekspertów OPI.

Wśród udostępnionych przez OPI algorytmów znajdują się otwarte narzędzia do przetwarzania języka naturalnego. Oparte są one na REST API i integrują cztery modele językowe. API, opracowane przez ekspertów OPI, umożliwia uczenie się i testowanie własnych programów opartych na rozwiązaniach z zakresu przetwarzania języka naturalnego (ang. Natural Language Processing, NLP). Udostępnione narzędzie jest proste, kompaktowe i gotowe do użycia. Pozwala uniknąć użytkownikom czasochłonnej konfiguracji wielu modeli językowych. Dzięki temu mogą oni szybko i od ręki tworzyć własne, bardziej rozbudowane rozwiązania i aplikacje oparte na już gotowych komponentach.

OPI udostępnił także kod źródłowy popularnej platformy edukacyjnej NAVOICA. Kursy internetowe na tym portalu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Od momentu uruchomienia przez Ośrodek Przetwarzania Informacji platformy NAVOICA, wydano już ponad 57000 zaświadczeń ukończenia kursu, a na portalu zarejestrowało się przeszło 85 000 osób. NAVOICA to platforma LMS umożliwiająca tworzenie skalowalnych serwisów e-learningowych typu MOOC, które pozwalają na tworzenie i realizację kursów w modelu asynchronicznym, przewidzianych dla dowolnej liczby odbiorców. Stanowi ona zmodyfikowaną wersję platformy Open edX. Eksperci OPI mają nadzieję, że dzięki udostępnieniu kodu źródłowego, powstanie więcej platform, które będą oferować profesjonalne kursy edukacyjne.

Źródło: OPI

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200