Narodziny gwiazdy

UltraSPARC III to nowy procesor Sun Microsystems. W przyszłym roku zostaną wprowadzone na rynek serwery wydajniejsze od Sun Enterprise 10000 wyposażone w 72 takie procesory.

UltraSPARC III to nowy procesor Sun Microsystems. W przyszłym roku zostaną wprowadzone na rynek serwery wydajniejsze od Sun Enterprise 10000 wyposażone w 72 takie procesory.

UltraSPARC III to kolejna generacja procesorów firmy Sun Microsystems o wydajności ponaddwukrotnie większej niż w przypadku procesorów UltraSPARC II, w które wyposażone są zarówno stacje robocze, jak i wysoko wydajne serwery Sun Enterprise 10000. Wraz z wprowadzeniem Ultra SPARC III firma udostępniła również tanią wer- sję nowego procesora nazwaną Ultra-SPARC IIe.

Nowe procesory znajdą zastosowanie w stacjach roboczych SunBlade 100 i SunBlade 1000 (znane dotychczas jako Grover i Excalibur) oraz w serwerze SunFire 280R w wersji przeznaczonej do instalacji w szafie przemysłowej.

Sun zapowiedział także premierę nowego wysoko wydajnego serwera, następcy Sun Enterprise 10000, znanego obecnie pod nazwą Serengeti.

Ultra III

Sun Microsystems wprowadził na rynek dwie wersje procesora UltraSPARC III taktowane zegarem 600 i 750 MHz. Jeszcze przed końcem br. firma zamierza udostępnić procesory o częstotliwoś- ci 900 MHz, a w przyszłości skalować linię UltraSPARC III do częstotliwoś- ci 1,5 GHz.

Kluczowa dla nowego procesora jest jednak nie tylko jego wydajność, lecz także przepustowość magistrali transmisji danych. UltraSPARC III wykorzystuje nową magistralę Safari, która ma przepustowość 2,4 GB/s dla każdego modułu procesorowego (dwukrotnie większa niż dotychczas). Ponadto każdy procesor jest wyposażony w tzw. cache koherentny, pamięć podręczną, która może wymieniać zbuforowane informacje z pamięciami podręcznymi innych procesorów. Oznacza to, że jeśli procesor nie znajdzie w swojej pamięci podręcznej potrzebnych mu informacji, to przed sięgnięciem do pamięci RAM i dysków spróbuje najpierw odnaleźć poszukiwane informacje w pamięciach podręcznych innych procesorów. Dzięki temu stanie się możliwe elastyczne skalowanie serwerów z procesorami UltraSPARC III i tworzenie systemów składających się z wielu serwerów obsługujących łącznie nawet 1000 procesorów. Przepustowość pomiędzy pamięciami podręcznymi wielu procesorów (również między niezależnymi serwe- rami za pośrednictwem specjalnej krosownicy) ma wynosić 9,6 GB/s.

Oprócz procesora UltraSPARC III, Sun wprowadził również procesor UltraSPARC IIe taktowany zegarem 400 i 500 MHz. Jego podstawową zaletą jest niska cena (model 500 MHz kosztuje ok. 350 USD).

Procesory UltraSPARC III są w pełni zgodne wstecz z dotychczas dostępnymi procesorami. System Solaris 8, wprowadzony na rynek pół roku temu, od początku był przygotowany do obsługi nowych procesorów, dzięki czemu użytkownicy rozbudowujący posiadane serwery i stacje robocze nie muszą rekompilować bądź też w inny sposób modyfikować oprogramowania, by poprawnie pracowało ono na nowych procesorach.

Stacje robocze

Sun wprowadził na rynek dwie stacje robocze wyposażone w nowe procesory. Pierwsza z nich, SunBlade 1000, jest przeznaczona do wymagających zastosowań graficznych. Zawiera ona 2 procesory UltraSPARC III, do 8 GB pamięci i 2 dyski Fibre Channel o pojemności 36 GB każdy.

Znacznie mniej zostanie rozbudowana stacja SunBlade 100. Będzie ona miała procesor UltraSPARC IIe 500 MHz, do 2 GB pamięci RAM i 2 dyski 15 GB, podłączane za pośrednictwem interfejsu ATA66. Jej zaletą będzie niska cena, która ma wynosić mniej niż 1000 USD.

Ostatnią nowością jest serwer grupowy SunFire 280R, który ma się pojawić na rynku w IV kwartale br. Dostępny będzie w dwóch wersjach przeznaczonych dla mniej i bardziej wymagających użytkowników. Pierwsza z wersji ma być dostarczana z procesorami z mniejszą pamięcią podręczną i w obudowie wolno stojącej. Druga ma zawierać procesory z cache'em 8-16 MB i będzie zamknięta w obudowie typu rack. Obie będą mogły być wyposażone w 8 procesorów.

Superwydajny serwer

Prawdziwym przebojem będzie (według zapowiedzi Suna) Serengeti - następca serwera Sun Enterprise 10000, którego premiera zapowiadana jest na I kwar- tał przyszłego roku. W standardowej wersji będzie on mógł być wyposażony w 8-72 procesorów, a dzięki nowej magistrali Safari Bus możliwe stanie się jej skalowanie (poprzez dostawianie kolejnych serwerów) nawet do 1000 procesorów.

Taka grupa serwerów będzie widoczna dla administratora jak jeden serwer. Sun umożliwi, oprócz klasycznego partycjonowania serwerów (dzielenia serwerów fizycznych na wiele serwerów wirtualnych z odrębnie uruchamianymi kopiami systemu operacyjnego i aplikacji), również partycjonowanie horyzontalne, takie, w którym jeden serwer wirtualny może obejmować kilka serwerów fizycznych.

Serwery Serengeti będą łączone za pośrednictwem specjalnego zestawu połączeniowego System Interconnect, którego premiera ma się odbyć w tym samym czasie co premiera serwerów.


TOP 200