Napster wystartował

Wczoraj uruchomiona została nowa wersja legendarnego serwisu Napster. Nowy serwis - Napster 2.0 - jest typowym internetowym sklepem muzycznym, w którym kupować można pliki audio - różni się więc zasadniczo od swojego pierwowzoru, który był klasycznym serwisem P2P.

Zgodnie z oczekiwaniami, zasady działania nowego serwisu przypominają reguły obowiązujące w iTunes Music Store Apple'a - internauci mogą kupować w Napster 2.0 pojedyncze pliki audio za 99 centów lub pełne albumy - za 9,95 USD. Innowację w Napsterze jest miesięczny abonament w wysokości 9,95 USD - umożliwia on użytkownikom odsłuchanie (za pośrednictwem strumieniowej transmisji dźwięku) dowolnej liczby dostępnych w serwisie utworów. Za pliki pobierane na twardy dysk trzeba jednak zapłacić oddzielnie.

Muzyka na karty

Ciekawym pomysłem właściciela serwisu, firmy Roxio, na zainteresowanie jego ofertą młodych użytkowników, jest wprowadzenie na rynek kart pre-paid, umożliwiających korzystanie z Napstera. Karty takie, o nominale 14,85 USD, można będzie kupić w 14 tys. punktów w USA. Przedstawiciele Roxio mówią, iż mają nadzieję, że karty takie staną się wygodną alternatywą dla osób, które nie chcą lub nie mogą płacić w Internecie za pomocą kart kredytowych.

Kupione w serwisie pliki można odtwarzać na komputerze PC, przenośnych odtwarzaczach audio (na amerykański rynek trafiły już nawet odtwarzacze marki Napster -http://www.pcworld.pl/news/59939.html ) lub nagrywać na płyty CD.

Pobiera, odtwarza, wypala

Napster 2.0 - wyszukiwanie plików

Napster 2.0 - wyszukiwanie plików

Kolejne podobieństwo do serwisu Apple'a, to fakt, iż korzystanie z zasobów Napstera 2.0 odbywa się za pośrednictwem specjalnej, darmowej aplikacji (Napster 2.0). Program ten może również posłużyć do odtwarzania plików audio, słuchania internetowego radia, zarządzania zbiorami muzycznymi, a także nagrywania pobranych z serwisu plików audio na płyty CD. Udostępniane w serwisie pliki (zapisane w formacie Windows Media Audio) zabezpieczone są przed nieautoryzowanym kopiowaniem. Program prawidłowo działa na komputerze pracującym pod kotrolą systemu Windows XP lub 2000, z zainstalowaną przeglądarką Internet Explorer w wersji późniejszej niż 5.1 oraz oprogramowaniem Windows Media Player 7.1 (lub późniejszym).

W ofercie Napstera 2.0 znaleźć można ponad 500 tys. utworów. Z pełnej funkcjonalności serwisu mogą na razie korzystać jedynie użytkownicy mieszkający w USA - nie wiadomo, kiedy kupować pliki w Napsterze będą mogli również mieszkańcy Europy.

Więcej informacji:

http://www.roxio.com