Napster oskarżony o opieszałe realizowanie nakazu sądowego

Recording Industry Association of America zarzuca Napsterowi celowe stosowanie nieefektywnego systemu blokowania dostępu do plików muzycznych objętych prawami autorskimi.

Organizacja RIAA (Recording Industry Association of America) reprezentująca koncerny muzyczne oskarża firmę Napster o nie przestrzeganie sądowego nakazu blokowania dostępu do plików muzycznych, nielegalnie dystrybuowanych poprzez kontrowersyjny serwis. RIAA wystosowała oficjalne oświadczenie, w którym stwierdza, że Napster bardzo opieszale realizuje nakaz sądowy i celowo stosuje nieefektywne metody filtrowania plików muzycznych objętych prawami autorskimi konkretnych wytwórni fonograficznych.

"Napster celowo nie zastosował skutecznego system filtrowania plików, w obawie, że mógłby on rzeczywiście zadziałać i ograniczyć dostęp do nielegalnych plików" - twierdzą przedstawiciele organizacji. RIAA utrzymuje, że wraz z przedstawicielami konkretnych koncernów muzycznych, poświęciła ponad 1800 godzin, aby opracować i dostarczyć Napsterowi listę ok. 328 tys. utworów wraz z 8 mln nazw plików muzycznych, pod jakimi te nagrania mogą lub są rozpowszechniane przez użytkowników Napstera. Wytwórnie muzyczne utrzymują, że w dalszym ciągu znaczna część tych nagrań dostępna jest w serwisie.

Zobacz również:

  • Microsoft rozszerza program bug bounty
  • Haker oferuje sprzedaż danych 48,5 mln użytkowników szanghajskiej aplikacji COVID
  • Google Meet stawia na większe możliwości streamingu

RIAA domaga się, aby Napster zastosował bardziej efektywny system filtrowania nielegalnie dystrybuowanych plików. Przedstawiciele organizacji sugerują, że bardziej skuteczna byłoby wdrożenie systemu rozpoznającego pliki na podstawie tzw. sum kontrolnych. Każda kopia pliku MP3 stworzonego przy wykorzystaniu danej płyty CD i konkretnego oprogramowania, posiada identyczną strukturę pliku. Na bazie wyjściowego pliku można wygenerować "matematyczną" sumę kontrolną, będącą "znakiem wodnym" konkretnego nagrania. Na tej podstawie można w łatwy sposób identyfikować nielegalnie rozpowszechniane nagrania.

W odpowiedzi na zarzuty RIAA, Napster wystosował pisemne oświadczenie stwierdzające, że w okresie zaledwie trzech tygodni od wydania sądowego wyroku, serwis zablokował dostęp do ponad 275 tys. utworów występujących pod blisko 1,6 mln nazwami plików. Dyrektor Napstera poinformował, że w ostatnim czasie średnia liczba plików muzycznych udostępnianych przez poszczególnych użytkowników serwisu spadła ze 198 do 74. Napster utrzymuje, że jest otwarty na wszelkie propozycje współpracy w zakresie ulepszania systemu filtrującego nagrania. W tym celu firma podjęła nawet współpracę ze specjalizująca się w usługach wyszukiwania i kategoryzacji utworów muzycznych firmą Gracenote. Przedstawiciele Napstera uważają jednak, że kwestia oceny efektywności systemu filtrów powinna być niezależna od RIAA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200