Napędy SSD dla małych notebooków

Napędy SSD (Solid State Drive) oparte na pamięciach flash wkraczają do ultralekkich komputerów przenośnych typu subnotebook oraz innych przenośnych urządzeń elektronicznych. Znana firma SanDisk podjęła produkcję takich napędów, nadając im nazwę pSSD (Parallel ATA SSD).

Napędy SSD dla małych notebooków
SanDisk oferuje moduły SSD o pojemności 4, 8 i 16 GB, które odczytują dane z szybkością 39 MB/s oraz zapisują z szybkością 17 MB/s. Moduły obsługują systemy operacyjne Linux oraz Windows XP i są prezentowane w tym tygodniu na targach Computex (Taipei).

Dyski SanDisk pSSD, które mają wejść do sprzedaży w sierpniu tego roku, są zbudowane z wykorzystaniem technologii Multi-Level Cell (MLC) oraz Single-Level Cell (SLC). Pamięć jest wytwarzana w zakładach Yokkaichi w Japonii, które dostarczają układy SSD firmie SanDisk oraz jej partnerowi, firmie Toshiba. Obie firmy wspólnie opracowały wiele technologii związanych z pamięciami NAND/flash.

Zobacz również:

Kategoria subnotebooków obejmuje przenośne notebooki, które są mniejsze od tradycyjnych, ale większe niż smartfony. Urządzenia tego typu pozwalają użytkownikom korzystać z Internetu w dowolnym miejscu poprzez interfejs zbliżony do tego, który oferują większe komputery osobiste. Subnotebooki są również nazywane ultra mobilnymi komputerami osobistymi.


TOP 200