NanoBooki od VIA specjalnie dla Europy

Na targach Computex 2007 VIA zaprezentowała ultraprzenośne notebooki, które wkrótce mają trafić do europejskich sklepów. Ciekawe komputery mają m.in. wymienne panele elektroniczne z GPS, telefonem VOIP lub tunerem telewizji cyfrowej.

Via NanoBook wykorzystuje procesor VIA C-7M pracujący z częstotliwością 1,2 GHz. W komputerze zamontowano 7-calowy, dotykowy ekran LCD i kontroler sieci WiFi. Instalowane dyski twarde mają mieć pojemność 30, lub 60 GB, a preinstalowany system operacyjny to Windows XP lub Vista. Notebook waży mniej niż kilogram i na baterii ma pracować do pięciu godzin. Komputer zaliczany jest do segmentu urządzeń Ultramobile PC, lecz w stosunku do urządzeń skonstruowanych wg. projektów Microsoftu czy Intela ma inne wyposażenie.

NanoBooki od VIA specjalnie dla Europy

Oryginalny koncept VIA NanoBook obok ekranu ma miejsce na wymienne moduły elektroniczne

NanoBooki od VIA specjalnie dla Europy

NanoBook od Packard Bell

NanoBooki od VIA specjalnie dla Europy

GPS, telefon VOPI lub tuner telewizyjny - w modelu NanoBook VIA użytkownik może sam decydować o instalacji określonego modułu

Jednym z pierwszych producentów, który zapowiedzieli notebooki zgodne z projektem NanoBook jest tajwański FIC, który wyprodukuje modele dla firmy Packard Bell (sprzedawane również w Polsce). Trafią one do Europy w trzecim kwartale br. Podobne modele sprzedawane będą również w USA. Niestety w modelelach Packard Bell nie znajdziemy ciekawego rozwiązania prezentowanego na targach przez VIA. Firma przygotowała specjalne moduły, które przyłącza się z boku ekranu NanoBooka. Ponieważ sam ekran LCD zajmuje tylko część powierzchni pokrywy notebooka zostało w niej nieco miejsca na wymienne moduły elektroniczne. VIA pokazała, że może to być np. GPS, telefon VOIP, moduł telefoniczny 3G czy też tuner cyfrowej telewizji. W zależności od potrzeb użytkownik samodzielnie mógłby stosować określoną przystawkę. Packard Bell nie planuje jednak urządzenia o takiej funkcjonalności.

Zobacz również:

  • Zoptymalizowane ładowanie baterii - czy warto je wdrożyć w firmie?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200